Aktualności

W czwartek 22  maja 2025 roku, w bibliotece odbyło się wyjątkowe spotkanie autorskie z Moniką Borkowską-Szmit – dziennikarką i autorką książek dla dzieci i młodzieży. Pisarka przyjechała do nas aż z Krakowa, by porozmawiać z młodymi czytelnikami o niezwykle aktualnym i ważnym temacie – hejcie w sieci i codziennym życiu, a punktem wyjścia do rozmowy była jej książka Hejt. Basia i Henio w akcji.

Monika Borkowska-Szmit opowiadała o kulisach powstania książki, jej bohaterach oraz sytuacjach, które zainspirowały ją do napisania tej historii. W przystępny sposób poruszyła temat mowy nienawiści, cyberprzemocy i roli, jaką odgrywają w tym media społecznościowe. Autorka zachęcała młodych słuchaczy do refleksji nad własnym zachowaniem w Internecie i poza nim. Podkreślała znaczenie empatii, odwagi cywilnej oraz odpowiedzialności za słowo. Dzieci aktywnie uczestniczyły w dyskusji, dzieliły się swoimi doświadczeniami i zadawały wiele trafnych pytań, na które Monika Borkowska-Szmit odpowiadała z ogromnym zaangażowaniem. Nie zabrakło także czasu na autografy i wspólne zdjęcia. Spotkanie przebiegło w ciepłej i inspirującej atmosferze, a uczestnicy wyszli z niego bogatsi o nową wiedzę i przemyślenia, które – miejmy nadzieję – pomogą im lepiej radzić sobie z trudnymi sytuacjami związanymi z hejtem. To wydarzenie było nie tylko promocją książki, ale przede wszystkim ważną lekcją odpowiedzialności i szacunku wobec innych. Dziękujemy autorce za wizytę w Tucholi i mamy nadzieję na kolejne inspirujące spotkania.

Spotkanie zgromadziło uczniów SP nr 1 i SP  nr 3 z klas V szkół podstawowych, nauczycieli oraz miłośników  literatury dziecięcej.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 

 

 

W czwartkowe popołudnie, 22 maja 2025 roku, odbyła się promocja tomiku „Młyn w Nadolniku”. Jest to trzecie wydanie wierszy naszego patrona, Aleksandra Janty-Połczyńskiego.
Spotkanie rozpoczęło się w sposób szczególny – od uroczystego wręczenia dyplomów oraz egzemplarzy nowego tomiku „Młyn w Nadolniku” osobom wyróżnionym tytułem Mistrza Czytelnictwa za rok 2024.
Część główną wieczoru poprowadziła dyrektor biblioteki Hanna Szramka wraz z Michałem Folegą – biografem i pasjonatem historii rodu Janta-Połczyńskich. Ich rozmowa, pełna osobistych refleksji, anegdot i kontekstów biograficznych, pozwoliła słuchaczom lepiej zrozumieć zarówno życie, jak i twórczość Aleksandra Janty-Połczyńskiego. Wybrane wiersze z tomiku recytowali: Justyna Drewek, Włodzimierz Malinowski, a także Kamila Pieczka, właścicielka młyna w Nadolniku, co nadało wydarzeniu ciepły, osobisty wymiar. To wyjątkowe wydanie „Młyna w Nadolniku” wzbogacone zostało o nastrojowe, autorskie ilustracje Wiktorii Timofiejewej, które idealnie dopełniają klimat i wymowę tekstów. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się wystawa prac artystki. Na zakończenie spotkania uczestnicy mieli okazję do rozmów, wymiany wrażeń i nabycia tomiku.

 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 19 20 21 22 23 24 25 26 27

W czwartkowe popołudnie 15 maja 2025 r. w naszej bibliotece odbył się wernisaż malarstwa Samanthy Glińskiej – malarki, rysowniczki, ilustratorki książek, miłośniczki zwierząt, właścicielki trzech psów i dwóch koni.
"Powrót do życia" to jej trzecia wystawa w tucholskiej bibliotece. Miłośnicy sztuki, przyjaciele i znajomi w trakcie wernisażu mogli zobaczyć obrazy stworzone przez artystkę po poważnym wypadku drogowym. Począwszy od rysunków stworzonych w szpitalu po piękne akwarele i obrazy olejne. Jak powiedziała artystka wszystkie prace są świadectwem próby powrotu do pełnej sprawności i ponownego doskonalenia technik malarskich.
Wsytawę można oglądać w godzinach pracy biblioteki do końca sierpnia.

1 2 3 4 5 7 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 25 26 27 28 29 31 32 33 34 35 36 37