Aktualności

W czwartkowe listopadowe popołudnie – 14 listopada 2019 r. – tym razem nasza biblioteka we współpracy z Fundacją czAR(T) Krzywogońca zaprosiła na spotkanie poetycko-muzyczne. Gościliśmy Dorotę Nowak, poetkę, laureatkę I nagrody w II Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „O Złotą Pszczołę” 2019 za tom „Zarzewie”. Spotkanie poprowadziła Grażyna Wojcieszko, również poetka, prezes Fundacji czAR(T) Krzywogońca.

1 2 3 4 5

Z interesującej rozmowy między poetkami dowiedzieliśmy się m.in., że Dorota Nowak jest absolwentką Politechniki Poznańskiej oraz studiów podyplomowych z zakresu psychologii, matematyki, rachunkowości i finansów, że jest autorką kilku tomików wierszy i że każdy z nich został nagrodzony albo wyróżniony. Wysłuchaliśmy wierszy z promowanego tomu „Zarzewie” w pięknej interpretacji Kazimierza Rinka, jak i samej poetki.

6 7 8 9 10 

Piosenki - „Moje chryzantemy”, „Uśmiechnij się mamo”, „Ballada o kataryniarzu", „Człowieczy los”, "Kocha się tylko raz” w wykonaniu Dariusza Krygowskiego były niezwykłym uzupełnieniem przesympatycznego wieczoru.

 

W piątek 8 listopada 2019 r. lekcja historii regionalnej pt. „Okno do wolności” oficjalnie zainaugurowała obchody 100-lecia powrotu Tucholi do wolnej Polski.

Spotkanie rozpoczął wiersz „Modlitwa” Aleksandra Janty-Połczyńskiego, po którym burmistrz Tucholi Tadeusz Kowalski – przewodniczący Komitetu Organizacyjnego dla uczczenia setnej rocznicy powrotu Tucholi do Polski oraz Hanna Szramka – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Aleksandra Janty-Połczyńskiego uroczyście powitali zgromadzonych gości, mieszkańców Tucholi oraz uczniów tucholskich szkół średnich.

Następnie zgromadzeni wysłuchali referatu, pt. „W przededniu odzyskania niepodległości. Tuchola w XIX wieku”, który przeczytali uczniowie tucholskiego Nowodworka – Julia Donarska, Martyna Słupińska i Michał Molus. Przed wykładem dra Pawła Redlarskiego pt. „Okno do wolności. Tuchola 1918 – 1920 – ludzie i wydarzenia” uczestnicy spotkania mogli wysłuchać kolejnego wiersza naszego patrona pt. „Język polski” w interpretacji Justyny Drewek z naszej biblioteki.

Na zakończenie głos zabrali Paweł Cieślewicz – wiceprzewodniczący Komitetu Organizacyjnego dla uczczenia setnej rocznicy powrotu Tucholi do Polski, Tadeusz Kowalski, Michał Mróz – starosta tucholski, Waldemar Kierzkowski – naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu oraz pan Andrzej Mieczkowski, który podzielił się swoją historią związaną z por. Tadeuszem Wolskim – komendantem wojskowym w Tucholi w 1920 r.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17