Aktualności

W piątek 11 grudnia 2020 r. nasza biblioteka obchodzi 112 rocznicę urodzin patrona, Aleksandra Janty – Połczyńskiego. Z tej okazji zorganizowaliśmy spotkanie w gronie pracowników, poświęcone życiu i twórczości patrona. Posłuchaliśmy wierszy pochodzących ze zbioru „Szaleńcze moje bezrobocie. Wybór z półwiecza”  w interpretacji bibliotekarzy. Z pewnością warto w tym miejscu przypomnieć sylwetkę  Aleksandra Janty – Połczyńskiego, który był wybitnym poetą, prozaikiem, eseistą, dziennikarzem, bibliofilem, tłumaczem, twórcą międzywojennego polskiego reportażu, propagatorem polskiej literatury i sztuki. Pochodził z rodziny ziemiańskiej z Małej Komorzy. Wiele podróżował i niejednokrotnie okrążył kulę ziemską.  Podczas swoich reporterskich wypraw miał okazję rozmawiać z najbardziej znanymi osobami ówczesnego świata. W czasie II wojny światowej jako korespondent wojenny Wojska Polskiego we Francji uczestniczył w kampanii francuskiej. Po wojnie zdecydował się pozostać na emigracji w Stanach Zjednoczonych, jednak nie uważał się za emigranta, tylko za Polaka tworzącego poza granicami kraju, do którego wracał. Nie wyobrażał sobie życia bez spotkań rodzinnych w Małej Komorzy. Ogromnym sentymentem darzył Bory Tucholskie, czego wyraz znajdujemy w jego bogatej twórczości.

1 2

Szanowni Czytelnicy!

Od 1 grudnia 2020 r. nasza biblioteka umożliwia wypożyczanie książek    po uprzednim umówieniu się telefonicznym lub drogą mailową

tel. 52 334 50 38

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

 

Nasza biblioteka otrzymała dofinansowanie w wysokosci 10 500 zł z „Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie” na realizację projektu

„Z gryzdałkami po borowiackich fyrtlach” – wydanie kolorowanki i organizacja regionalnych spotkań z historią, kulturą i przyrodą Borów Tucholskich

Celem projektu jest aktywizacja i integracja mieszkańców obszaru LSR poprzez wydanie kolorowanki i organizację regionalnych spotkań z historią, kulturą i przyrodą Borów Tucholskich, przyczyniających się do zachowania dziedzictwa lokalnego.

Projekt zakłada wydanie kolorowanki i organizację regionalnych spotkań z historią, kulturą i przyrodą Borów Tucholskich. Obrazki w kolorowance będą dotyczyły najważniejszych wydarzeń, postaci i miejsc związanych z Borami Tucholskimi, które będą następnie prezentowane i omawiane podczas regionalnych spotkań z historią, kulturą i przyrodą Borów Tucholskich w 8 przedszkolach/szkołach na terenie co najmniej 3 gmin powiatu tucholskiego. Obrazki będą specjalnie przygotowane do wydania tej publikacji. Ponadto w kolorowance znajdzie się krótki opis każdego prezentowanego wydarzenia, postaci czy miejsca. Dzięki temu rodzice/opiekunie/wychowawcy będą mogli opowiedzieć dzieciom historię przedstawioną na obrazku.

Projekt objęty grantem realizowany w ramach Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność na lata 2016-2023 „Dekel do borowiackiej grapy” wdrażanej przez Partnerstwo „Lokalna Grupa Działania Bory Tucholskie” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

 

Plakat Partnerstwo Plakat PROW

Plakat Partnerstwa

Plakat PROW

 

PROW pasek kolor poziom