Okno

Paweł Redlarski, Okno do wolności, Tuchola 2021

Podsumowanie cyklu artykułów pt. Okno do wolności, ukazujących się na łamach „Tygodnika Tucholskiego” od listopada 2018 r. do stycznia 2020 r. oraz w jednodniówce „Wolność” wydanej z okazji 100. rocznicy powrotu Tucholi do Polski. Treść artykułów została nieco zmodyfikowana, uzupełniona oraz opatrzona właściwym aparatem naukowym. Ponadto tekst został zilustrowany pocztówkami ze zbiorów Zenona Wędzickiego, wycinkami z ówczesnej prasy oraz dokumentami archiwalnymi. W publikacji w formie kalendarium przedstawiono wydarzenia, które przed  100 laty rozegrały się terenie dzisiejszego powiatu tucholskiego. Oprócz wydarzeń związanych bezpośrednio z odzyskaniem niepodległości, zostały przywołane cie­kawostki obyczajowe, kulturalne, a nawet kryminalne. Dzięki temu możemy zobaczyć, jak wyglądało co­dzienne życie mieszkańców powiatu tucholskiego w chwili, gdy na arenie międzynarodowej ważyły się losy przynależności Pomorza do odrodzonej Rzeczypospolitej. Często z imienia i nazwiska poznajemy bohaterów tamtych czasów.
Osobną cześć tej publikacji stanowi rozdział poświęcony uroczystościom i imprezom rocznicowym zorganizowanym w ramach obchodów 100. rocznicy powrotu Tucholi do Polski.

stron: 304

zdjęcia: kolorowe