We wtorek 29 listopada 2022 r. w naszej bibliotece odbyło się spotkanie autorskie z Michałem Folegą, połączone z promocją jego najnowszej książki Pałac rodu Janta-Połczyńskich w Małej Komorzy. Historia. Wydarzenia. Ludzie. Licznie zgromadzoną publiczność w klimat spotkania wprowadził wiersz Aleksandra Janty-Połczyńskiego Droga do domu w interpretacji Justyny Drewek.
Nasz gość, opowiedział o swojej pasji związanej z rodem Janta-Połczyńskich. Podzielił się także, tym jak doszło do napisania tej książki i kto odkrył przed nim magię Małej Komorzy. Rozmowa, którą prowadził dr Paweł Redlarski, poświęcona była wybranym zagadnieniom z dziejów, nie tylko XIX wiecznego pałacu w Małej Komorzy, ale także wsi i jej mieszkańców. Niewątpliwie rodzina Janta-Połczyńskich miała duży wpływ na kształtowanie myślenia i tożsamości okolicznych mieszkańców. Nie zabrakło informacji o mało znanych faktach z dziejów pałacu, a także tego jak zmieniał się on i jego otoczenie na przestrzeni lat. Pojawiły się także wątki dotyczące życia codziennego w pałacu, zwłaszcza podczas wakacji oraz osób odwiedzających to niezwykłe miejsce, wśród których był hinduski tancerz Ram Gopal oraz amerykańska pisarka i hollywoodzka skandalistka Mercedes de Acosta. Ciekawym wątkiem rozmowy był ten dotyczący zaginionego posągu buddyjskiej bogini miłosierdzia i płodności Kwanon, który ze swoje podróży do Japonii przywiózł Aleksander Janta-Połczyński.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

 W trakcie spotkania nie mogło zabraknąć utworów naszego patrona Aleksandra Janty-Połczyńskiego, który najtrafniej i z największą fascynacją opisywał to miejsce. Spotkanie umilił występ Dariusza Krygowskiego, który zaśpiewał piosenki Pochwała pól, Matecznik i Pieśń trampa. Mała Komorza zawsze inspirowała twórców: poetów, malarzy, muzyków. Swoje wiersze inspirowane Małą Komorzą zaprezentowała również Kinga Czapiewska. Przed rozpoczęciem spotkania Hanna Szramka dyrektor biblioteki odczytała list ks. bp. Wiesława Szlachetki, który urodził się w pałacu w Małej Komorzy. Swoimi refleksjami po odbytej rozmowie podzielili się p. Elżbieta Perepeczko – prawnuczka Lucyny Perepeczko, która była siostrą ojca Aleksandra Janty-Połczyńskiego; p. Katarzyna Pawka – dyrektor Polskiej Szkoły Dokształcającej w Lakewood w New Jersey, która ze Stanów Zjednoczonych przyleciała specjalnie na to spotkanie oraz burmistrz Tucholi Tadeusz Kowalski.
Każdy zainteresowany mógł nabyć wyjątkowy bibliofilski egzemplarz książki oraz zdobyć autograf autora.