W poniedziałek 25 kwietnia 2022 r. odbyło się w naszej bibliotece spotkanie z pisarzem Marcinem Michałem Wysockim połączone z wręczeniem nagród laureatkom konkursu na najlepszą recenzję jego książki pt. „Namaluj mi”.
Aktywne członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki wzięły udział w ogólnopolskim konkursie na najlepszą recenzję książki „Namaluj mi” autorstwa Marcina Michała Wysockiego ogłoszonego przez wydawnictwo Qes Agency. W konkursie wzięło udział około 700 bibliotek z całej Polski. Nasza biblioteka została w tym konkursie wyróżniona. Doceniono zaangażowanie pracowników, prężne działanie klubu dyskusyjnego i nieocenionych czytelników, którzy zdominowali konkurs.
Nagroda główna w postaci czytnika do ebooków trafiła do Hanny Szulwic, jury doceniło jej lekkie pióro i niepozbawione krytycyzmu spojrzenie na powieść. Wyróżnienia otrzymały również nasze czytelniczki: Aniela Czyżyk za obszerny i wyczerpujący komentarz przepełniony życzliwością wobec bohaterów książki, jak i wyrozumiałością wobec autora oraz Brygida Wolańska za wyrażenie opinii za pomocą namalowanego obrazu inspirowanego książką „Namaluj mi”.
Relacja Anieli Czyżyk ze spotkania
Członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tucholi spotykają się co miesiąc, czytają dyskutują, a także piszą recenzje, które czasem wysyłają na konkurs. Recenzenci Dyskusyjnego Klubu Książki uczestniczyli w trzech edycjach ogólnopolskiego konkursu na recenzje wydawnictwa Qes Agency. Dotyczyły one książek: „Baku, Moskwa, Warszawa” (pierwsza edycja), „Portal randkowy” (druga edycja konkursu) i „Namaluj mi” (trzecia edycja) Marcina Michała Wysockiego. Konkursy zawojowali przedstawiciele naszego Klubu i właśnie im przypadły: nagroda główna i wyróżnienia.
Nic dziwnego zatem, że twórca i jego wydawca po raz drugi zawitali do Tucholi. Spotkanie odbyło się 25 kwietnia 2022 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej, i od razu zaznaczam, że przekroczyło ogólnie przyjęte ramy czasowe. Dlaczego? Bo pisarz chętnie i bardzo ciekawie opowiadał o sobie, własnym procesie twórczym i odpowiadał na pytania, a słuchacze aktywnie uczestniczyli w twórczym dialogu. Dowiedzieliśmy się, że M. Wysocki bardzo starannie przygotowuje się do pisania książek, poznaje ich koloryt lokalny, a główni bohaterowie, nie zawsze i nie do końca są fikcyjni, gdyż mają swoje pierwowzory w rzeczywistości. W planach autora pozostaje pisana od prawie pięciu lat książka poświęcona pielgrzymce do Santiago de Compostela, którą autor już odbył i to w najtrudniejszej odsłonie. Słuchaczom podobała się przyjazna atmosfera spotkania, co zaowocowało chętnie zadawanymi pytaniami, których pisarz słuchał uważnie i wyczerpująco na nie odpowiadał. Cieszyła otwartość autora, szacunek dla czytelników oraz umiejętność słuchania i podejmowanie dialogu.
Dużym wyczuciem i poczuciem humoru wykazała się przedstawicielka wydawnictwa Qes Agency - Lidia Nagiecka, i dzięki wyżej wymienionym walorom było to jedno z tych spotkań, na których warto było być. Nawet jeśli nie zadawało się pytań, to słuchanie pisarza mówiącego mądrze i piękną polszczyzną było wartością samą w sobie.