20 października 2021 r. do sali kameralnej Tucholskiego Ośrodka Kultury zaprosiliśmy młodzież z tucholskiego Nowodworka oraz wszystkich zainteresowanych wykładem dra Jerzego Szwankowskiego o początkach kolei w Tucholi. Autor wykładu to były naczelnik geodezji w tucholskim starostwie, któy jako geodeta przepracował 40 lat. Za tę długoletnią służbę dla geodezji otrzymał od Prezydenta Rzeczypospoplitej Polskiej Złoty Medal.

Jerzy Szwankowski to nie tylko geodeta. To również doktor nauk humanistycznych w zakresie historii. Jest autorem lub współautorem wielu publikacji poświęconych właśnie lokalnej historii. Jego ogromne zasługi jako regionalisty doceniają również nasze władze samorządowe. Burmistrz Tucholi Tadeusz Kowalski - zgłosił Jerzego Szwankowskiego do Konkursu Wojewody Kujawsko-Pomorskiego na Animatorów Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Tradycji Województwa Kujawsko-Pomorskiego, którego został laureatem. Również Starosta Tucholski - Michał Mróz - uhonorował Jerzego Szwankowskiego Aniołem Powiatu Tucholskiego, co jest nie lada wyróżnieniem. Wykład o początkach kolei w Tucholi spotkał się z dużym zainteresowaniem odbiorców. Prelegent podzielił się z publicznością swoją wiedzą na powyższy temat, ilustrując wykład ciekawą prezentacją multimedialną. Pioisenki "Jedzie pociąg z daleka" oraz "Lokomotywa" w wykonaniu Dariusz Krygowskiego wprowadziły wszystkich  w kolejowy nastrój i świetnie uatrakcyjniły spotkanie.

1 2 3 4 5 6 7  8