Elżbieta Bukowska

Gdyby śmierci nie było nikt z nas by już nie żył.
Przemijamy jak wszystko by w ten sposób przetrwać.
– Jan Twardowski –

Bardzo smutna i niespodziewana wiadomość dotarła do nas w czwartek 20 sierpnia 2020r. Odeszła od nas na wieczny spoczynek w wieku 68 lat Elżbieta Bukowska długoletnia dyrektor naszej biblioteki, w której pracę rozpoczęła w 1986 roku.

Zaocznie ukończyła Studium Bibliotekarskie w Jarocinie. W roku 2002 objęła stanowisko dyrektora. Za jej kadencji  przeprowadzono proces wyodrębnienia biblioteki ze struktur Tucholskiego Ośrodka Kultury.
Rozpoczęła proces informatyzacji zbiorów bibliotecznych, najpierw poprzez stworzenie stanowiska pracy i pozyskanie sprzętu komputerowego i stosownego programu. W tym czasie organizowała też przeprowadzkę biblioteki do nowej własnej siedziby. Bibliotekę widziała nie tylko, jako punkt wymiany książek, ale przede wszystkim, jako nowoczesną instytucję, proponującą użytkownikom upowszechnianie kultury w różnych dziedzinach i formach artystycznych.

Okres, w którym kierowała naszą placówką przypadł na czas wielkich przemian w zakresie obsługi czytelnika. Zasługi Elżbiety Bukowskiej w rozwój i unowocześnianie tucholskiej biblioteki są znaczne i nie sposób ich wszystkich wymienić. Do tych najważniejszych należą:
- dokonanie zmiany sposobu świadczenia usług bibliotecznych poprzez wprowadzenie informatyzacji, która umożliwia nowoczesne sposoby opracowania zbiorów i ich wypożyczeń;
- nadanie nowego wizerunku i estetyki pomieszczeń znacznie poprawiły warunki pracy, ale też stworzone zostały komfortowe warunki dla użytkowników;
- zupełnie nowy - bajkowy wizerunek Krainy Pana Czytalskiego zyskała biblioteka dziecięca;
- przekształciła bibliotekę w nowoczesną i funkcjonalną instytucję, realizującą ambitny i różnorodny program w zakresie upowszechniania i krzewienia zamiłowania do książek, kultury i edukacji.
Troska o zachowanie kultury i tożsamości regionu to także zainicjowana przez Elżbietę Bukowską działalność wydawnicza. W tym czasie wydała wiele publikacji związanych z Tucholą i okolicą o tematyce historycznej, biograficznej, poetyckiej, malarskiej, fotograficznej, itp.
Od początku też wydała walkę ze stereotypowym wizerunkiem bibliotekarskiej profesji czyniąc starania o systematyczne podnoszenie kwalifikacji pracowników. Imponowała nam swoją wszechstronną wiedzą, zawsze dobrze przygotowana, ambitna, wymagająca od siebie i od innych.
Zastała bibliotekę tradycyjną, zostawiła w pełni zinformatyzowaną, wielofunkcyjną.  Ta parafraza znanego powiedzenia doskonale oddaje skalę dokonań Elżbiety Bukowskiej.

Ela prywatnie, skromna,  bardzo wrażliwa na krzywdę ludzką, miłośniczka zwierząt zwłaszcza tych porzuconych, błąkających się, przygarnęła wprost z ulicy psa i 2 koty. Miłośniczka literatury pięknej, dużo czytała, lubiła poezję i literaturę popularno-naukową. Posługiwała się piękną polszczyzną. Pisała okolicznościowe wiersze i obdarowywała nimi najbliższych z okazji różnych uroczystości takich, jak jubileusze pracy, urodziny, śluby itp. Uzdolniona manualnie, szydełkiem czy drutami potrafiła wyczarować prawdziwe dzieła sztuki, które też najczęściej trafiały do rąk przyjaciół.

Żegnamy Cię, Droga Elu, z niewypowiedzianym żalem i smutkiem. Na zawsze pozostaniesz w naszej pamięci.

Ewa Pilich wraz z dyrekcją i wszystkimi pracownikami
Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tucholi im. Aleksandra Janty-Połczyńskiego

11 XXI XXIII img013 img014