6 grudnia 2018 r. - w mikołajkowe popołudnie w naszej bibliotece odbyło się otwarcie wystawy pt. „Niezwykła historia dziadków do orzechów”, zorganizowanej z inicjatywy Marka Michalaka we współpracy z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy. Przybyłym gościom zaprezentowano dziadki do orzechów z kolekcji Ewy Bielskiej i Grażyny Jasiek.

Ewa Bielska w niezwykle ciekawy sposób opowiedziała historię dziadków do orzechów. Nie każdy z przybyłych wiedział, że urządzenia służące do łupania orzechów nazywano zębami, orzechołomami, stryszkami, ciskawkami, tłuczkami czy nawet kleszczykami. Najbardziej proste dziadki wyglądem przypominają obcęgi lub kombinerki, a te bardziej wyszukane przybierają postać królów, rycerzy, żołnierzy, górników, a nawet konkretnych postaci historycznych.

IMG 1528 IMG 1544 IMG 1545 IMG 1568 IMG 1574 IMG 1508 IMG 1517 IMG 1523 IMG 1533 IMG 1557

Na wystawie w pięknej świątecznej oprawie zaprezentowano dziadki wykonane z różnych materiałów, śrubowe oraz dźwigniowe, a podziwiać je można do 8 stycznia 2019 r.