Po raz IX odbył się w naszej bibliotece zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 2 im. dr Kazimierza Karasiewicza w Tucholi, Mikołajkowy Konkurs Ortograficzny "O Pióro Burmistrza".

Na konkurs zgłoszono 39 uczestników ze szkół podstawowych z klas VII oraz VIII i III klas gimnazjów. Pisali uczniowie z Cekcyna, Żalna, Raciąża, Stobna, Legbąda, Kiełpina oraz Tucholi.

IMG 1407

Jury w składzie:

Hanna Szramka - dyrektor MBP, przewodnicząca jury, polonistka

Monika Słomińska -autorka dyktanda, nauczyciel polonista SP nr 2 w Tucholi

Sandra Góral - nauczyciel polonista SP nr 3 w Tucholi

Anna Kozłowska – starszy bibliotekarz MBP w Tucholi - sekretarz

Komisja po zapoznaniu się z wszystkimi pracami postanowiła nagrodzić i wyróżnić następujących uczestników konkursu:

I miejsce – Weronika Meller z kl. III a z Gimnazjum Powiatowego -"Pióro Burmistrza"

II miejsce - Michał Urban z kl. VIII SP Cekcyna

III miejsce - Patrycja Chwastyniak z kl. III SP Stobno

IV miejsce - Aleksandra Jaroch z kl. III SP nr 2

IMG 1429

Jury stwierdza, że uczestnikom konkursu najwięcej problemów przysporzyła pisownia wyrazów: Pomorze, Kujawy, wojaże, Równina Tucholska, Równina Charzykowska, Borowiacy Tucholscy, Kaszubi, Kociewiacy, Krajniacy, Dni Borów Tucholskich, Święto Patronki Tucholi, tucholanie, Historyczny Pochód Borowiaków, Starostwo Tucholskie, Festiwal Muzyki Myśliwskiej i Wieżowej, msza hubertowska, Dni Folkloru Borowiackiego, fjut czyli syrop z buraka, szkoła borowiacka i tucholska, Rezerwat Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego, Indianie Północnoamerykańscy, Muzeum Indiańskie im. Sat- Okha.

Komisja zachęca młodzież do rozwijania swoich umiejętności poprawnego pisania przez ćwiczenie reguł ortograficznych oraz częsty kontakt ze słowem pisanym.