W dniach 27-31 lipca 2016 r. moderator oraz najdłużsi stażem członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tucholi im. Aleksandra Janty-Połczyńskiego wzięli udział w Literackim Woodstocku – Ogólnopolskim Zlocie Członków Dyskusyjnych Klubów Książki we Wrocławiu, Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Ponad 800 klubowiczów z całej Polski wspólnie świętowało 10 - lecie istnienia ruchu. Od rana do późnych godzin wieczornych w plenerze, na terenie Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych odbywały się wykłady i warsztaty z literatury oraz spotkania z pisarzami.

1 2 3

W pierwszy dzień Literackiego Woodstocku uczestniczyliśmy m. in. w warsztatach nt. nowych trendów w literaturze polskiej, co czytać dzieciom, literatury kobiecej, komiksu, literatury polskiej na świecie. Po południu odbyła sie oficjalna inauguracja festiwalu, wręczono nagrody Dyskusyjnych Klubów Książki dla najbardziej poczytnych pisarzy, podsumowano 10 lat istnienia ruchu. Gościem specjalnym wieczoru była hiszpańska pisarka i dziennikarka Rosa Montero. Galę zakończył koncert zespołu Pablopavo i Ludzików.

W drugim dniu wzięliśmy udział w warsztatach nt. współczesnej literatury światowej - eksperci zaprezentowali najciekawsze publikacje książkowe z różnych stron świata. Uczestniczyliśmy w spotkaniach tematycznych z szesnastoma pisarzami różnych gatunków, m.in. z Jackiem Dehnelem i Witem Szostakiem, Magdaleną Tuli i Sylwią Chutnik, Markiem Krajewskim i Marcinem Wrońskim, Wojciechem Jagielskim i Jackiem Hugo-Baderem, Grażyną Jagielską i Anną Janko. Wieczorem odbyło się spotkanie z Olgą Tokarczuk oraz z Ildefonsem Falconesem, autorem bestsellerowej Katedry w Barcelonie.

Spotkanie z_Rosa_Montero Z Markiem_Krajewskim Z Marcinem_Wronskim Z Wojciechem_Jagielskim Spotkanie z_Olga_Tokarczuk Z Ildefonsem_Falconesem Spotkanie z_Danuta_Walesa

W sobotnie przedpołudnie, w trzecim dniu zlotu spotkaliśmy się na wrocławskim rynku, aby wspólnie z prawie dwustu chórzystami z projektu Singing Europe zaśpiewać po raz pierwszy, publicznie hymn książki UNESCO. Muzykę skomponował jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich kompozytorów – Jan Kanty Pawluśkiewicz, a tekst to wiersz Tadeusza Różewicza Włosek poety.

Tadeusz Różewic, Włosek poety

Poeta to na pewno ktoś
Słuchajcie głosu poety
Choćby ten głos
był cienki jak włos
Jak jeden włos Julietty

Jeśli się zerwie włosek ten
to nasza nudna kula
upadnie w ciemność

Czy ja wiem
albo się zbłąka w chmurach

Słyszycie Czasem wisi coś
na jednym włosku wisi
Dziś włoskiem tym poety glos
Słyszycie

Ktoś tam słyszy

Kolejnym punktem programu na wrocławskim rynku było spotkanie autorskie z Danutą Wałęsą. Wzięliśmy udział  w  spotkaniach z piętnastoma pisarzami, m.in. z Łukaszem Orbitowskim, Joanną Jodełko i Gają Grzegorzewską, Grzegorzem Kasdepke i Anną Czerwińską-Rydel, Michałem Rusinkiem i Mariuszem Urbankiem, Małgorzatą Gutowską-Adamczyk i Hanną Cygler.