W czwartek 16 czerwca 2016 r. w naszej bibliotece odbyło się spotkanie z Kazimierzem Jaruszewskim – autorem książkiSławni i mniej znani. Sylwetki wychowanków Królewskiego Katolickiego Gimnazjum w Chojnicach (1815-1919). Książka ukazała się z okazji 200. rocznicy powstania szkoły w ramach serii „Biblioteka Chojnicka”.
Kazimierz Jaruszewski z wykształcenia jest polonistą, ale oprócz językoznawstwa interesuje się szeroko rozumianą historią regionalną. Jest autorem i redaktorem kilku książek i kilkudziesięciu artykułów naukowych. Od wielu lat jest prezesem Chojnickiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk oraz działaczem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Ponadto jest redaktorem naczelnym Zeszytów Chojnickich i Kwartalnika Chojnickiego.
Podczas kameralnego spotkania pani Beata Królicka opowiedziała o technicznych aspektach książki, w której znalazły się informacje o 47 absolwentach Królewskiego Katolickiego Gimnazjum w Chojnicach. Warto zaznaczyć, że ze względu na wysoki poziom nauczania spośród 8 tysięcy uczniów tylko 1356 zdało maturę. Każdy biogram opatrzono tytułem charakteryzującym daną postać oraz w miarę możliwości fotografią. Doskonałym uzupełnieniem tekstu są weduty urokliwych zakątków Chojnic autorstwa Jacka Klajny.
Po krótkim wprowadzeniu głos zabrał Kazimierz Jaruszewski, który w bardzo przystępny sposób przybliżył uczestnikom spotkania dzieje Królewskiego Katolickiego Gimnazjum w Chojnicach i różnorakie aspekty jego funkcjonowania. Opowiedział o 9 absolwentach szkoły wywodzących się z okolic Tucholi. Należą do nich: Jan Stenzel – urodzony w Raciążu ksiądz katolicki, późniejszy katecheta tegoż gimnazjum, działacz narodowy oraz badacz historii Pomorza; Augustyn Rosentreter – pochodzący z Obrowa biskup ordynariusz diecezji chełmińskiej i rzecznik pojednania polsko-niemieckiego; Franciszek Gieszke – urodzony w Bysławiu ksiądz katolicki, publicysta i działacz niepodległościowy; Jan Górecki – urodzony w Bladowie ksiądz katolicki, prześladowany przez władze pruskie za działalność narodową; Romuald Frydrychowicz – urodzony w Tucholi ksiądz katolicki, filomata chojnicki, doktor filozofii, historyk Pomorza, badacz nazewnictwa oraz pedagog w Collegium Marianum w Pelplinie; Jakub Klunder – urodzony w Koślince doktor obojga praw, biskup sufragan diecezji chełmińskiej; Zenon Frydrychowicz – urodzony w Tucholi prawnik, filomata chojnicki, działacz społeczny i religijny, pierwszy polski prezes sądu okręgowego w Bydgoszczy; Leon Janta-Połczyński – ziemianin urodzony w Wysokiej, filomata chojnicki, działacz narodowy, doktor obojga praw, społecznik, publicysta i polityk – Minister Rolnictwa i Dóbr Państwowych oraz senator dwóch kadencji; Stanisław Zakryś – urodzony w Bladowie ksiądz katolicki, dziekan gniewski, działacz społeczny i polityczny.
Po krótkiej dyskusji Kazimierz Jaruszewski zaprosił wszystkich uczestników na tort przygotowany specjalnie na tę okazję.