W czwartek 11 grudnia 2014 r. w sali multimedialnej odbyło się spotkanie z historią regionalną poświęcone obozowi jeńców i internowanych z lat 1914-1923. Miejska Biblioteka Publiczna w Tucholi cykl spotkań poświęconych historii regionalnej organizuje od 2004 r. W kolejnych latach tucholskiej młodzieży i mieszkańcom naszego powiatu były przybliżane sylwetki osób wydarzenia historyczne związane z naszą Małą Ojczyzną. Przy organizacji każdej z nich współpracujemy ze szkołami gimnazjalnymi lub ponadgimnazjalnymi.
Tegoroczny temat spotkania z historią regionalną nie był wybrany przypadkowo, albowiem w listopadzie tego roku minęło 100 lat od powstania na obrzeżach Tucholi pruskiego obozu dla jeńców wojennych i internowanych. W przygotowaniu i przedstawieniu uroczystości współpracowaliśmy z Zespołem Szkół Licealnych i Technicznych im. Ziemi Tucholskiej oraz z Zespołem Szkół Ogólnokształcących im. Bartłomieja Nowodworskiego.
Na uroczystości oprócz uczniów tucholskich szkół ponadgimnazjalnych pojawili się mieszkańcy Tucholi i okolic, radni miejscy oraz przedstawiciele Powiatu Tucholskiego i gminy Tuchola. Wśród nich byli, m.in. dr Jerzy Szwankowski reprezentujący Starostę Tucholskiego, Małgorzata Oller – przewodnicząca Rady Powiatu Tucholskiego, Tomasz Stybaniewicz wiceburmistrz Tucholi.
Genezę powstania obozów jenieckich oraz akty prawne, które regulowały ich status przybliżył Waldemar Ptak – nauczyciel historii. Następnie uczniowie ZSLiT Agnieszka Górecka, Paulina Kolasa, Marika Weber i Karol Żmich w przygotowanym referacie i prezentacji multimedialnej przybliżyli uczestnikom spotkania dzieje założonego przez Prusaków obozu jeńców i internowanych, przejętego w okresie wojny polsko-bolszewickiej przez władze polskie. Natomiast Paweł Redlarski – pracownik biblioteki w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na materialne źródła historyczne dostarczające podstawowej wiedzy o istnieniu obozu jenieckiego w Tucholi. Omówił kwestię znajdujących się do dnia dzisiejszego cmentarzy zmarłych jeńców i pomnika z 1917 r. usytuowanego na ich terenie. Ostatnim punktem programu był wirtualny spacer po infrastrukturze obozowej. Film ukazujący południową część obozu jenieckiego (położoną po prawej stronie drogi Tuchola-Świecie) przygotował Filip Wegner – uczeń ZSO. Do jego stworzenia wykorzystał udostępnioną przez dra J. Szwankowskiego mapę numeryczną oraz widokówki pochodzące ze zbiorów Zenona Wędzickiego.
Ciekawym fragmentem spotkania były wypowiedzi gości. Pan Kazimierz Kłodziński pokazał zdjęcia ze zbiorów rodzinnych z wizerunkiem jeńców skierowanych do pracy w gospodarstwie jego dziadków. O swoim zbiorze pocztówek z obozu jenieckiego opowiedział Zenon Wędzicki i zaprezentował najciekawszy eksponat – pocztówkę wysłaną w kwietniu 1915 r., a wykonaną z kawałka kory brzozy; z kolei dr Jerzy Szwankowski odczytał wiersz rumuńskiego jeńca przetłumaczony na język polski. Głos zabierali także Andrzej Wegner, prof. Włodzimierz Jastrzębski i Mariusz Słomiński.