1612

W piątek 26 września 2014 r. odbyło się uroczyste zakończenie warsztatów komputerowo-internetowych, które zostały zrealizowane w ramach projektu Biblioteka miejsce dla seniora XXI wieku. Wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty oraz upominki, wręczone przez dyrektor biblioteki Hannę Szramkę oraz koordynator projektu Grażynę Zielińską-Woźną, która również podsumowała wszystkie działania odbywające się w trakcie trwania zajęć.

1011131415

Miejska Biblioteka Publiczna w Tucholi wzięła udział w Konkursie Grantowym "Aktywna Biblioteka", który realizowany jest przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i jest skierowany do bibliotek uczestniczących w III rundzie Programu Rozwoju Bibliotek. Konkurs stwarza niepowtarzalną szansę na wprowadzenie w życie części wieloletniego Planu Rozwoju Biblioteki, a tym samym sprawdzenie w praktyce wiedzy zdobytej na szkoleniach. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Billa i Melindy Gates oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Biblioteka złożyła wniosek i otrzymała dotację na szkolenie komputerowo-internetowe dla seniorów.

Projekt Biblioteka miejsce dla seniora XXI wieku miał na celu zwiększenie kompetencji osób dorosłych w wieku 55+ w zakresie posługiwania się nowoczesnymi technologiami, a w konsekwencji lepszego zrozumienia współczesnego świata i aktywniejszego uczestnictwa w nowoczesnym społeczeństwie informacyjnym.

Łącznie w projekcie wzięło udział 35 osób. Zajęcia odbywały się w okresie od maja do września.
W ramach projektu zrealizowano 19 warsztatów obejmujących tematy:

  • praktyczne korzystanie z komputera i tabletu, programów Microsoft Office - Word i Excel, wyszukiwanie informacji w Internecie z różnych dziedzin życia (korzystanie
  • z wyszukiwarek internetowych, katalogów, stron WWW)
  • praktyczne korzystanie z usług internetowych oferowanych przez różne organy i instytucje, m.in. przez administrację, oświatę np. różne szkolenia, służbę zdrowia, sklepy (zakupy oraz sprzedaż on-line), biura turystyczne, bibliotekę, banki
  • obsługa poczty elektronicznej
  • portale społecznościowe (Nasza Klasa, Facebook, Twitter)
  • komunikatory (skype, Gadu-Gadu)
  • tworzenie i redagowanie bloga. Niektórzy z uczestników założyli własne blogi, które będą prowadzić.

Przeprowadzono również 6 wykładów nt.:

„Współczesne społeczeństwo informacyjne”, „Mysz po prawej, klawiatura po lewej - netykieta przy stole komputerowym”, „Praktyczne wykorzystanie nowych technologii w życiu codziennym”, „Bezpieczeństwo w sieci Internet”, „Internetowe konto bankowe”, „E-babcia chwali się koronkami, czyli blog o twórczości własnej”.

Warsztaty prowadzone były przez doświadczonych pracowników biblioteki: Beatę Modzińską, Agnieszkę Olszowy oraz Pawła Redlarskiego. Zajęcia odbywały się w poniedziałki i soboty w 6 grupach po 6 osób każda - 3 grupy w poniedziałki oraz 3 grupy w soboty (biblioteka dysponuje bowiem 6 stanowiskami komputerowymi dla użytkowników w czytelni, gdzie odbywały się szkolenia).

W realizację zadań założonych w projekcie poza pracownikami biblioteki zaangażowali się m.in.

  • Tomasz Antosz, informatyk z wieloletnim doświadczeniem,
  • Małgorzata i Marcin Drewek, pasjonaci z dziedziny rozrywki elektronicznej,
  • Łukasz Sikorski, pracownik Firmy Neonet SA Oddział w Tucholi,
  • Magdalena Sieradzka kierownik Banku Millennium Oddział w Tucholi oraz pracownik tego banku Irena Trzebiatowska.
Starostwo Powiatowe udostępniło salę multimedialną, w której odbywały się wykłady. Tygodnik Tucholski oraz Gazeta Pomorska zareklamowały i opisały projekt na swoich łamach. Informacje o projekcie ukazały się także na lokalnych stronach internetowych.

Warsztaty dały uczestnikom wiedzę i praktyczne umiejętności, w sprawnym posługiwaniu się komputerem, tabletem i Internetem. Kursanci dowiedzieli się, że Internet to medium, które bardzo ułatwia, przyśpiesza i uprzyjemnia wykonywanie codziennych czynności, i może stanowić źródło rozrywki i relaksu.