W czwartek 8 maja 2014 r. wręczeniem nagród najaktywniejszym czytelnikom roku 2013 rozpoczęliśmy w tucholskiej bibliotece XI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek pn. Czytanie łączy pokolenia.
Najstarszymi, aktywnymi czytelnikami 90+ tucholskiej biblioteki w 2013 roku byli: Krystyna Pilich, Jadwiga Kufel, Stefan Hoppe, w grupie 85+: Urszula Kozłowska, Czesław Jarocki, Mieczysław Chojnowski.
Najaktywniejszymi czytelnikami w ubiegłym roku byli: Kinga Majer, Ewa Glaza, Barbara Schwidt oraz Krystyna Wałdoch w Filii Bibliotecznej w Raciążu.
Wśród dzieci i młodzieży najwięcej książek przeczytali: Daria Urbanowska, Dominika Baturo oraz Martyna Lipska.
XII spotkanie z cyklu Dialogi Poetyckie
Tradycyjnie w ramach obchodów Tygodniu Bibliotek odbywają się Dialogi Poetyckie, w majowe popołudnie miało miejsce XII spotkanie. Tym razem w Dialogach królowała satyra w wykonaniu Kazimierza Słomińskiego z Białegostoku i Mieczysława Wojtasika z Bydgoszczy. Zaproszeni poeci sami prezentowali swoją twórczość w czterech grupach tematycznych - życie, polityka, kobieta, różne.
O oprawę muzyczną XII Dialogów Poetyckich zadbał Kazimierz Żarski. W spotkaniu uczestniczyli miłośnicy poezji oraz stali bywalcy wcześniejszych edycji. Wieczór upłynął w sympatycznej atmosferze, przerywanej salwami śmiechu. Po części prezentacyjnej był czas na zadawanie pytań i indywidualne rozmowy z poetami.
Kazimierz Słomiński
Jest czołowym polskim poetą, aforystą, fraszkopisarzem, wielokrotnym laureatem ogólnopolskich konkursów literackich i satyrycznych, w tym m.in. zwycięzcą Konkursu na Fraszkę Trybunalską w Piotrkowie Trybunalskim w 2005 r. oraz Konkursu poetyckiego Ekologiczna fraszka zorganizowanego podczas I Festiwalu Nauki i Sztuki w Olecku w 2007 r. Ukończył filologię rosyjską na Uniwersytecie Gdańskim, był pracownikiem dydaktycznym Uniwersytetu w Białymstoku. Związany jest z Nauczycielskim Klubem Literackim w Białymstoku, redaguje kwartalnik NKL Najprościej. Jest członkiem Związku Literatów Polskich. Debiutował w 1971 r. (Informator Klubu Studentów Wybrzeża Żak, maj 1971). Jego utwory były publikowane w różnych czasopismach , m.in. w takich jak : Szpilki, Głos Wybrzeża, Litery, Głos Szczeciński, Nadodrze. Jest autorem aforyzmów i fraszek. Opublikował zbiorki: Aforyzmy (Białystok 1988), Ze snów o człowieku. Aforyzmy (1987-1989) (Białystok 1991), Clown story. Fraszki. Parada niuansów. Aforyzmy (z notatnika 1970-1990) (Białystok 1992), Zgrzeszyłem myślą. Aforyzmy (Białystok 1997), Będziemy szybciej europieć. Aforyzmy (1997-2000) (Białystok 2000), Najważniejsze jest przeżycie. Aforyzmy (Białystok 2012). Opracował antologię poezji z kręgu białostockiego środowiska nauczycielskiego Aby nie umknęło SŁOWO (Białystok 1994). Tomik Będziemy szybciej europieć jest dostępny w całości w Internecie (Podlaska Biblioteka Cyfrowa).
Mieczysław Wojtasik
Jest profesorem na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, poetą, satyrykiem, krytykiem literackim oraz wydawcą. Debiutował poetycko w 1967 roku w Faktach i Myślach. Laureat licznych konkursów literackich, m.in. Franciszka Benińskiego (1998). Wydał zbiory poezji: Struna Czarnoziemu (WRZZ, 1979), Żebro metafizyki (Koło Młodych BO ZLP, 1980), Jeśli pytasz naprawdę (Wydawnictwo Morskie, 1985), Przez bezludne brzegi (Iskry, 1986), Niech ma na imię choćby Kain (Klub Arkona,1991), Po śladach wołania i ciszy (Miniatura, 1997), Nie pijałem ptasiego mleka (Świadectwo, 1997), Między mitem a kowadłem (Miniatura, 2000) oraz zbiór aforyzmów A teraz ja (Oficyna obecnych, 1979) i fraszek Runda dla poddanego (Agencja Poligraficzno-Reklamowa ,,JPT’’, 1997). Publikował w ponad 30 almanachach i antologiach, m.in. w Wielkiej Księdze Myśli Polskiej (Klub dla Ciebie, 2005) oraz w Złotej Księdze Ludzi Wielkiego Umysłu i Serca (Fundacja Zdążyć z pomocą, 2006). Jego wiersze były tłumaczone na język ukraiński i czeski. Przekładał z języka bułgarskiego, ukraińskiego i rosyjskiego. Od ponad trzydziestu lat zajmuje się również promocją początkujących twórców, także krytyką literacką oraz satyrą. Jest członkiem Związku Literatów Polskich.