Z wykształcenia jest muzykiem, pedagogiem, autorką książek dla dzieci i młodzieży o tematyce muzycznej, historycznej, społecznej i biograficznej.
Anna Czerwińska-Rydel w swoich książkach i opowiadaniach pisze o ludziach z pasją, problemach dzieci, rodzinie, samotności, potrzebie bliskości, zrozumienia, miłości, a przede wszystkim o muzyce. Pisarka jest Członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Polskiej Sekcji IBBY.
Stworzyła serię biograficznych powieści dla dzieci i młodzieży o wielkich Polakach: Jaśnie Pan Pichon, rzecz o Fryderyku Chopinie (2010), W poszukiwaniu światła, opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie (2011); Po drugiej stronie okna, opowieść o Januszu Korczaku (2012), Sto tysięcy kartek, opowieść o Józefie Ignacym Kraszewskim (2013).
Jest autorką Gdańskiej Trylogii dla dzieci (trzy opowieści biograficzne o Heweliuszu, Fahrenheicie i Schopenhauerze); na ten projekt otrzymała stypendium dla twórców Prezydenta Miasta Gdańska oraz stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego.
Jest też współtwórczynią portalu Internetowego o Chopinie www.echopin.pl, który powstał we współpracy z Ministerstwem Kultury i Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku. Na podstawie jej książki „Ciepło-zimno. Zagadka Fahrenheita” powstał spektakl dla dzieci w Teatrze Miniatura w Gdańsku. Inscenizacja jest nowatorskim połączeniem teatru i laboratorium badawczego, co pozwala w większym stopniu rozbudzić wyobraźnię dzieci i zafascynować je eksperymentami naukowymi. Wiele jej książek otrzymało liczne prestiżowe nagrody.Pisarka na spotkaniu przedstawiła dzieciom prezentację multimedialną, którą przygotowała w oparciu o swoje książki. W sposób bardzo przystępny opowiedziała dzieciom o sławnych Polakach (Janie Heweliuszu, Arturze Schopenhauerze, Janie Fahrenheicie, Fryderyku Chopinie, Marii Skłodowskiej-Curie, Januszu Korczaku, rodzinie Wedlów).
Dzieci miały okazję wysłuchać dwóch fragmentów książek w wyśmienitej interpretacji Pani Anny „Fotel czasu” o Aleksandrze Fredrze oraz „Podróży ze skrzypcami. Opowieść o Henryku Wieniawskim”.
Anna Czerwińska-Rydel w sposób bardzo ujmujący i dowcipny odpowiadała na liczne pytania czytelników. Pani dyrektor biblioteki Hanna Szramka wręczyła pisarce na pamiątkę sympatycznego spotkania książki związane z Tucholą. Uwieńczeniem spotkania były podziękowania złożone pisarce przez dzieci z tucholskich szkół podstawowych oraz autografy rozdawane po spotkaniu.