W środę 8 maja 2013 r. odbył się wernisaż twórczości ludowej Ireny i Roberta Baranowskich. Spotkanie odbyło się w gronie przyjaciół i znajomych państwa Baranowskich oraz miłośników sztuki i stałych uczestników imprez w bibliotece. Po raz pierwszy w bibliotece zaprezentowano twórczość ludową.
Spotkanie odbyło się w ramach cyklu Ludzie z pasją, w przypadku państwa Baranowskich Małżeństwo z pasją.
Spotkanie poprowadziła Grażyna Zielińska-Woźna, która przywitała gości i przybliżyła sylwetki twórców.
Głos zabrała Jolanta Bągorska, Prezes Tucholskiego Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, która w bardzo ciepły sposób opowiedziała o pracy twórczej państwa Baranowskich.
Irena Baranowska haftuje od młodych lat. Z zawodu ekspedientka, obecnie na emeryturze. Robert Baranowski rzeźbi ptaszki od piętnastu lat, a od trzech również je fotografuje. Z zawodu budowlaniec, obecnie na emeryturze.
Ich prace są cenione i zachwycają odbiorców. Znajdują się w galeriach i muzeach etnograficznych. Wspólne ekspozycje prac pokazują duszę sztuki ludowej Borów Tucholskich i są jej kwintesencją. Państwo Baranowscy należą do Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, uczestniczą w Zjazdach Kaszubów, są członkami Klubu „Złotnica” im. Marii Janta-Połczyńskiej. Biorą udział w wystawach twórczości ludowej zarówno w kraju jak i poza granicami. Ich prace są nagradzane i wyróżniane. W 2012 r. przyznano dla ptaszków z drewna lipowego wytwarzanych przez Roberta Baranowskiego z Tucholi znak promocyjny Marka Lokalna - Bory Tucholskie w kategorii produkty artystyczno – rzemieślnicze i pamiątkarskie. Wystawa w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tucholi jest ich pierwszą wystawą indywidualną. Państwo Baranowscy uczestniczą w festynach, kiermaszach i targach organizowanych na terenie całego kraju, m.in. w Węgorzewie na Mazurach, we Wdzydzach Kiszewskich, w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, w Piasecznie koło Warszawy. Mają dwóch synów i dwie wnuczki. Mieszkają w Tucholi.
W czwartek 9 maja 2013 r. odbyło się IX spotkanie z cyklu Dialogi poetyckie.
Celem cyklicznych spotkań jest prezentowanie, w konwencji dialogu twórczości poetów z Polski i Europy. Po raz pierwszy gościliśmy na IX Dialogach młodych poetów, byli to uczniowie tucholskich szkół średnich - z Technikum Leśnego oraz Liceum Ogólnokształcącego: Ingrid Meyer, Małgorzata Wenda, Krzysztof Baczkowski, Miłosz Czarnowski, Zbigniew Michalik, Wiktor Wojciechowski. Na spotkanie licznie przybyli przyjaciele młodych poetów oraz stali uczestnicy spotkań z poezją w bibliotece - około 100 osób. Wiersze zaprezentowano w czterech cyklach: życie, miłość, samotność, gwiazdy. Dialogi poprowadził Kazimierz Żarski, który jest pomysłodawcą oraz współorganizatorem spotkań.Oprawę muzyczna przygotował Miłosz Czarnowski.
Ingrid Meyer - uczennica III klasy Technikum Leśnego, od dawna pisze wiersze, bierze udział w konkursach poetyckich, a jej utwory były już drukowane na łamach prasy. Jej pasją są zwierzęta, chce im pomagać i z tym wiąże swoją przyszłość.
Małgorzata Wenda - tegoroczna maturzystka Liceum Ogólnokształcącego w Tucholi, jej pasją jest nie tylko literatura, ale także myślistwo. Wiersze pisze od dawna, a w dziedzinie prozy odnosiła już sukcesy. Jej opowiadanie myśliwskie zostało opublikowane w prasie.
Krzysztof Baczkowski - tegoroczny maturzysta Technikum Leśnego w Tucholi, od dawna pisze wiersze. W tej dziedzinie odnosił już sukcesy, m.in. jest laureatem konkursu poetyckiego O laur Adama Loreta w dziedzinie twórczości własnej.
Miłosz Czarnowski - tegoroczny maturzysta Technikum Leśnego w Tucholi, sam tworzy teksty i komponuje muzykę do swoich piosenek. Jest członkiem grupy muzycznej Brak danych. Miłosz jest laureatem Śliwickiej Gitariady - co umożliwiło mu profesjonalne nagranie i wydanie własnej płyty. Jego utworów można posłuchać na facebooku na stronie grupy Brak danych.
Zbigniew Michalik - tegoroczny maturzysta Technikum Leśnego w Tucholi. Jego pasją jest łowiectwo. Wiersze, które pisze są bardzo dojrzałe. Odnosi sukcesy na polu recytacji, m.in. zajął pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Sygnałów, Wiersza i Piosenki Myśliwskiej w 2012 r.
Wiktor Wojciechowski - najmłodszy poeta, uczeń I klasy Technikum Leśnego w Tucholi. Mimo tak młodego wieku może się pochwalić sporym dorobkiem poetyckim. Jego wiersze wyróżniają się swoją formą i zwięzłością.
W piątek 10 maja 2013 r. dr Krzysztof Kannenberg - Rektor Wyższej Szkoły Zarządzania Środowiskiem wygłosił referat nt. Kretywność młodego pokolenia szansą dla Polski.
Z piątku na sobotę (10/11 maja) odbyła się Noc w bibliotece dla najmłodszych Cuda i dziwy.
Impreza przygotowana była dla trzydzieściorga czytelników biblioteki w wieku 6-10 lat. Tegoroczna noc pod hasłem Cuda i dziwy nawiązywała do wiersza napisanego przez Juliana Tuwima. Rok 2013 został ogłoszony rokiem tego wybitnego poety.
Na wieczór przygotowano wiele niespodzianek: zabawy integracyjne, gry i zabawy z chustą animacyjną, zawody na kręgielni, zabawy przy muzyce, zajęcia o charakterze teatralnym inscenizacje do wierszy poety: Lokomotywa, Słoń Trąbalski, Zosia Samosia, Spóźniony słowik oraz zajęcia plastyczne pt. Moja ulubiona postać z wiersza Juliana Tuwima. Dzieci zasypiały przy głośnym czytaniu fragmentów książek m. In. Renaty Piątkowskiej, Grzegorza Kasdepke i Astrid Lindgren. Uczestników pożegnano w sobotę rano, wręczono im pamiątkowe certyfikaty uczestnictwa w nocy oraz zdjęcie, a także niespodzianki ufundowane przez sponsorów.
W poniedziałek 13 maja 2013 r. podsumowano konkurs plastyczny "Ulubiona ksiązka na koszulce".
Konkurs przeznaczony był dla młodzieży gimnazjalnej z Gminy Tuchola. Tematem konkursu było przedstawienie w formie plastycznej swojej ulubionej książki, ulubionego bohatera lub fragmentu książki na koszulce (t-shirt) dowolną techniką. Celem konkursu było: zwiększenie zainteresowania książką, popularyzacja czytelnictwa i biblioteki, rozwijanie wyobraźni twórczej i zainteresowań plastycznych oraz doskonalenie umiejętności wyrażania się poprzez sztukę.
Na konkurs nadesłano 10 prac z Gimnazjum nr 1 w Tucholi.
Prace oceniało jury w składzie: Justyna Więckiewicz - starszy instruktor ds. plastyki w Tucholskim Ośrodku Kultury w Tucholi- przewodnicząca jury; Hanna Bronke - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tucholi; Grażyna Zielińska-Woźna – starszy bibliotekarz, pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tucholi, sekretarz jury.
Nagrodzono 4 uczestników, a 6 wyróżniono. Uczestnicy wykazali się ciekawymi i oryginalnymi pomysłami.
Nagrody przyznano: Annie Budzyńskiej, Julii Grabowicz, Karolinie Łosińskiej, Mikołajowi Pieczce.
Wyróżniono prace: Sylwii Bełdzikowskiej, Klaudii Kensik, Martynie Kowalik, Fatimie Muzioł, Darii Dudzik, Aleksandrze Willigała.
Wystawa pokonkursowa będzie czynna do 15 czerwca 2013 r. Zapraszamy do obejrzenia wystawy w godzinach pracy biblioteki.
We wtorek 14 maja 2013 r. dr Izabela Mazanowska z Oddziaowego Biura Edukacji Publicznej w Gdańsku Delegatura IPN w Bydgoszczy wygłosiła wykład nt. Eksterminacja ludności w pierwszych miesiącach okupacji niemieckiej na Kujawach i Pomorzu.
Rok 2013 został ogłoszony Rokiem Juliana Tuwima i z tej okazji Filia dla Dzieci i Młodzieży pn. „Kraina pana Czytalskiego” przygotowała w środę 15 maja 2013 r. "Korowód z Tuwimem". Do udziału w imprezie zaproszono uczniów ze szkół podstawowych klas I-III z Gminy Tuchola (po dwie klasy z każdej szkoły) około 240 osób. Uczestniczyły szkoły podstawowe z Kiełpina, Małego Mędromierza, Raciąża, Stobna, SP nr 1, SP nr 3 i SP nr 5 z Tucholi. Barwny korowód przeszedł ulicami miasta (od biblioteki do Parku Zamkowego).
Dzieci powitała Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Hanna Bronke oraz Burmistrz Tucholi Tadeusz Kowalski. Każda ze szkół przygotowała po dwa wiersze Juliana Tuwima oraz piosenkę. Milusińscy zaprezentowały się w cyklu „Dzieci dzieciom”, przeprowadzono konkurs o życiu i twórczości J. Tuwima oraz zabawy - z wykorzystaniem wierszy „Lokomotywa” i „Rzepka”.
Szkoły otrzymały podziękowania za udział w imprezie oraz słodkie upominki. Imprezę prowadzili Łukasz Piwowarczyk - aktor, animator kultury i Anna Kozłowska – starszy bibliotekarz.
Więcej zdjęć w Galerii http://www.mbp.tuchola.pl/galeria.html?startpage=2