We wtorek 9 kwietnia 2013 r. w sali multimedialnej odbyła się promocja niezwykłej publikacji autorstwa dra Michała Kargula, absolwenta Technikum Leśnego w Tucholi (matura 1999 r.) pt. Abyście w puszczach naszych szkód żadnych nie czynili... Gospodarka leśna w województwie pomorskim w latach 1565-1772. Pierwszy człon tytułu zaczerpnięty został z zarządzenia wydanego w 1614 r. przez królową Konstancję dla starostwa tucholskiego.
Autor studiował na Uniwersytecie Gdańskim najpierw historię, potem socjologię, a w 2009 r. na macierzystej uczelni obronił pracę doktorską pt. Gospodarka leśna w województwie pomorskim latach 1565 – 1772 napisaną pod kierunkiem prof. Józefa Arno Włodarskiego.
Książka jest publikacją pionierskich badań tematu, rzuca nowe światło i zmienia stan wiedzy dotyczącej historii gospodarki leśnej i ochrony lasów na Pomorzu. Zawiera analizę gospodarczego znaczenia, jakie przynosiło użytkowanie lasów. Autor podczas wykładu promocyjnego przedstawił ewolucję administracji leśnej, jej obraz przed rokiem 1772, proces zmian zachodzących w sposobach użytkowania lasów jak również kształtowanie się nowoczesnych jak na owe czasy form gospodarki leśnej. Mimo iż w puszczach pomorskich dokonywano dewastacji lasów, a kradzież drewna była zjawiskiem pospolitym, to potrafiono na kilkanaście lat przed rządami pruskimi przeprowadzić skutecznie sztuczne odnowienie majątku leśnego.
O tej skuteczności najlepiej przesądzają do dziś rosnące na Pomorzu wielkie kompleksy leśne. Właśnie Bory Tucholskie są nie tylko i wyłącznie zasługą pruskiej myśli leśnej, ale owocem licznych starań wcześniejszych gospodarzy, głównie królowej Konstancji – Starościny Tucholskiej. Dzisiaj mamy wiele instytucji, całą armię ludzi zajmujących się gospodarką, ochroną lasu, jego bogactwem i promocją. Dawniej starostowie bartni, borowi, bartnicy, piecowi, sołtysi, młynarze, karczmarze, pustkowianie i lemani sprawować musieli na zmianę całotygodniową straż w puszczach starostwa tucholskiego. Taka „służba leśna” liczyła w 1614r. 369 osób. Dlatego należy dziękować i chylić czoła przed ideą i dalekowzroczną myślą w owych czasach.
Autor zilustrował swój wykład bogatą prezentacją multimedialną. Kopie dokumentów archiwalnych utwierdziły słuchaczy, że ochrona zasobów Puszczy Tucholskiej była bardzo ważna nie tylko ze względów gospodarczych, ale i przyrodniczych. Jak podkreślił Edmund Muszyński dyrektor Technikum Leśnego w czasie, kiedy autor był uczniem tej szkoły, mimo że wykład dotyczył historii, to wygłoszony został fachowym i barwnym językiem leśniczym.
Promocję książki wzbogaciła inscenizacja pt. Leśna narada w wykonaniu grupy teatralnej Koniczynki ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. ppłk. Józefa Wryczy w Tucholi. Towarzyszyła jej młodzież gimnazjalna i licealna. Inscenizację przygotowały nauczycielki E. Kwasigroch i H. Oller. Jak na tematykę związaną z lasem nie mogło zabraknąć Zespołu Sygnalistów Jenot pod kier. P. Grzywacza, który dla swojego kolegi po fachu przygotował mały koncert. Miłym akcentem kończącym spotkanie były dedykacje autorskie w zakupionych książkach.
Organizatorami wieczoru promocyjnego była Miejska Biblioteka Publiczna, Borowiackie Towarzystwo Kultury i tucholski oddział Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego.