nowodworski

Dnia 9 marca 2012 r. odbyła się Sesja Historyczna pt. Bartłomiej Nowodworski (ok.1552-1624) kawaler maltański, dworzanin Zygmunta III, fundator i mecenas nauk.

Okazją do przypomnienia jego zasług, opowiedzenia o tym kim był i jakie wartości były mu bliskie stała się przypadająca w tym roku 35 rocznica nadania szkole, wówczas Liceum Ogólnokształcącemu imienia tego właśnie bohatera

Postać patrona jak i epokę w której żył opisano słowem, muzyką, obrazem, tańcem. Wykład na temat Bartłomieja Nowodworskiego i epoki, w kórej żył wygłosił dr Zbigniew Zyglewski z UKW w Bydgoszczy, a uczniowie w referacie i prezentacji multimedialnej przybliżyli sylwetkę i jego dokonania.

W  klimat tamtych czasów wprowadziła inscenizacja pt. Bartłomiej Nowodworski na dworze Zygmunta III (wg scenariusza Marii Ollick), muzyka z przełomu XVI/XVII wieku w wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej Capella pro Musica Antiqua pod dyrekcją Marzeny i Romana Tyrańskich oraz taniec dworski pawana wykonały uczennice szkoły. Podczas sesji odbyło się też podsumowanie konkursu plastycznego na plakat patrona.

Organizatorami sesji obok Miejskiej Biblioteki Publicznej był Zespół Szkół Ogólnokształcących i Borowiackie Towarzystwo Kultury

W spotkaniu licznie uczestniczyła młodzież tucholskich szkół, do których sesja była adresowana jak i przedstawiciele władz wszystkich szczebli, emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły.