Gości powitała Grażyna Zielińska-Woźna opiekun Dyskusyjnego Klubu Książki w tucholskiej bibliotece, a spotkanie prowadziła Hanna Grudzińska - właścicielka wydawnictwa Marginesy.
Janusz Majewski urodził się we Lwowie w 1931 r., jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej oraz Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej i Teatralnej w Łodzi, w której w latach 1961-1991 był wykładowcą. Karierę rozpoczynał, jako autor scenografii filmowych. W 1958 r. zrobił swój pierwszy zawodowy film dokumentalny Zabawa. W kolejnych latach zrealizował kilkanaście filmów krótkometrażowych różnych gatunków. Swój pierwszy film fabularny (krótkometrażowy) Kapelusz nakręcił w 1961 r. W fabularnym pełnym metrażu debiutował sześć lat później komedią Sublokator. Od tej pory wyreżyserował ponad 30 filmów fabularnych, m.in. Czarną suknię, Lokis. Rękopis profesora Wittembacha, Zazdrość i medycynę, Zaklęte rewiry, Sprawę Gorgonowej, Lekcję martwego języka, Królową Bonę, C.K. Dezerterów, Siedlisko, Złoto dezerterów.
Pisał scenariusze, realizował filmy telewizyjne, seriale i spektakle Teatru TV. Laureat wielu nagród i wyróżnień zarówno krajowych jak i zagranicznych.
Autor książek: Exhibicjonista, Po sezonie, Złoto dezerterów, Retrospektywka, Ostatni klap, Mała matura.
Janusz Majewski promował swoją najnowszą książkę Siedlisko, która została wydana w 2011 roku. Powieść powstała na podstawie scenariusza Wandy Majerówny i Zofii Nasierowskiej do serialu pod tym samym tytułem.
Na spotkaniu Janusz Majewski mówił zarówno o Siedlisku książkowym jak i filmowym oraz o wcześniejszej swojej powieści Mała matura na podstawie której nakręcił również film Mała matura 1947.
Spotkanie zostało zorganizowane w ramach programu DYSKUSYJNE KLUBY KSIĄŻKI realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Tucholi we współpracy z Instytutem Książki.