OBRAZ7

Po raz pierwszy gośćmi spotkania  z cyklu "Dialogi Poetyckie" byli poeci z zagranicy: Ivan Korponai z Węgier oraz Olga Lalić-Krowicka z Serbii. Spotkanie tradycyjnie poprowadził Kazimierz Żarski. Tłem dla poezji serbskich twórców przedstawionej w trzech cyklach życie, miłość i przemijanie, była wystawa fotografii Kamila Krowickiego, prezentująca zniszczenia wojenne w dawnej Jugosławi.

Ivan Korponai - urodził się 27 kwietnia 1950 r. w Suboticy, Serbia. Z pochodzenia Węgier. Poeta i pisarz. Żołnierz Ludowej Armii Jugosłowiańskiej i redaktor wojskowych pism: Vojnik i Topničar. W 1973 r. wyjechał do Niemiec. We wczesnym dzieciństwie zaczął malować i pisać wiersze. W 2003 r. założył grupę malarską Bruckner Gruppe. Po kilku miesiącach założył wydawnictwo wizualne ZALOŽBA KNJIGA I K  w Velikiej Gaberze w Słowenii, w którym w marcu 2005 r. wydał swój pierwszy zbiór pt. Kornika jedne Subotičke familije. Dwa lata później wydał  trójjęzyczny tomik poezji (w języku serbskim, słoweńskim oraz niemieckim) pt. Nemirna su bila vremena oraz zbiór opowiadań w jednym z dialektów wojwodziańskich pt. Daj, mani me se Anuška. W 2011 r. razem z serbskimi poetami Majo Daniloviciem i Zlatomirem Borovnica wydał zbiór Tri drugara oraz polskojęzyczny tomik wierszy pt.  Bałkańskie wiatry w przekładzie Olgi Lalić-Krowickiej. Regularnie uczestniczy  w festiwalach literackich w Sarajewie. Prezentuje swoje utwory w periodykach  i antologiach, m.in. w antologii współczesnych sztuk słowiańskich  Między Ochrydą a Bugiem.

Olga Lalić Krowicka - urodziła się w 1980 r. w Šibeniku w Chorwacji. Serbsko-polskiego pochodzenia pisarka, poetka, dramaturg oraz tłumaczka. Absolwentka Filologii Słowiańskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Obecnie studentka edytorstwa na Filologii Polskiej na PWSZ w Krośnie.  Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2007 r. i 2011 r. Publikowała na łamach polskich, serbskich, chorwackich, bośniackich, bułgarskich, macedońskich, słoweńskich oraz w około czterdziestu antologiach i almanachach wydanych w Serbii, Polsce, Chorwacji, Niemczech. Pisze w języku polskim i serbskim. Jej wiersze przekładano na języki: angielski, bułgarski, litewski, macedoński, słoweński, hiszpański oraz niemiecki. Jest laureatką kilkunastu konkursów i wyróżnień w Polsce i na Bałkanach, m. in.: głównej nagrody Fundacji Spartak (Melnik, Bułgaria 2006 r.), Zlatni krug za propagowanie serbskiej satyry w świecie Satira Fest (Belgrad, Serbia 2010 r.). Współpracuje z polskimi, serbskimi, chorwackimi, macedońskimi czasopismami. Zajmuje się również przekładami. Przełożyła około dwadzieścia zbiorów poezji i prozy autorów z  Polski, Serbii, Chorwacji, Słowenii. Założyła oraz redaguje stronę poświęconą tłumaczeniom na języki słowiańskie www.poezija.com.pl. Autorka ośmiu zbiorów poezji i dramatów wydanych w Polsce, Serbii i Słowenii.  Zredagowała oraz przełożyła antologię współczesnych sztuk słowiańskich Między Ochrydą a Bugiem (Krosno, 2011 r.). Mieszka i tworzy w Dukli i Čistej Malej k. Šibeniku (Chorwacja).

Kamil Krowicki - urodzony w 1976 roku  w Sanoku. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Industrial Designer. Pracuje w Środowiskowym Domu Samopomocy Cergowa jako instruktor terapii zajęciowej. Zajmuje się projektowaniem reklam oraz stronami www. Wystawiał swoje prace artystyczne oraz fotografie w Polsce (Wrocław, Sandomierz, Dukla, Łódź, Sieradz) i w Serbii (Valjevo, 2008 r., 2011 r.). Projektuje okładki oraz ilustruje książki. Mieszka w Dukli.

OBRAZ1OBRAZ2OBRAZ3OBRAZ4OBRAZ5OBRAZ6OBRAZ8OBRAZ12OBRAZ9OBRAZ10OBRAZ11