W dniach od 8-15 maja 2011r. odbyła się  VIII edycja Tygodnia Bibliotek pod hasłem: "Biblioteka zawsze po drodze, nie mijam - wchodzę".

Wtorek 10 maja 2011 r.

Obchody "Tygodnia Bibliotek" zainaugurował - skierowany do szerokiej  publiczności - spektakl poetycki pt. "Urojenie" w wykonaniu aktorów teatru "Trójka" z Bydgoszczy - Wandy i Eugeniusza Rzyskich. Przedstawienie rozpoczął Kazimierz Rink, który wrócił ze spotkania Związku Literatów Polskich, gdzie też rozmawiano o Miłoszu.

Na spektakl złożyły się wiersze, fragmenty prozy oraz myśli Czesława Miłosza. Była to oryginalna próba wewnętrznego dialogu autora, rozpisana na  głosy dwóch protagonistów: aktorki i spotkanego przypadkiem poety. Zdarzenie to daje obojgu możliwość do rozważań  nad losem człowieka rzuconego w  wydarzenia historyczne i przemiany społeczne, które następowały po sobie w ubiegłym stuleciu.

Wszystko to przybliżyło i ułatwiło zrozumienie twoczości Czesława Miłosza, pokazało ważne zdarzenia których był świadkiem, a które miały duży wpływ na jego twórczość.

Spektakl zgromadzoną publiczność sprowokował do dyskusji. Takie przedstawienie Miłosza jako człowieka prawdziwego z krwi i kości wzbudziło wielkie zainteresowanie.

teatrteatr2teatr3teatr1

Środa 11 maja 2011 r.

Kolejnym przedsięwzięciem zorganizowanym przez nas było otwarcie wystawy fotografii Jarosława Kani pt. "Wniebowzięty". Prezentowane zdjęcia są wynikiem pasji autora (nauczyciela, członka redakcji trójmiejskiego portalu lotniczego AVIATEAM.PL) do maszyn latających. On sam tak opisuje swoje nietypowe hobby:

"Dlaczego samoloty? Skąd takie hobby? Kiedy się narodziło? Tego typu pytania można by mi zadać
i na pozór okazałyby się łatwe, ale gdyby zacząć precyzować odpowiedzi w tym wspaniałym, podniebnym, „powietrznym” zamieszaniu, nie byłaby to prosta sprawa.

Od najmłodszych lat głowę miałem skierowaną ku górze, gdy tylko coś się na niebie pojawiało, a było uczynione ręką człowieka. Choćbym nie wiem, jak był w danym momencie zajęty, zawsze w takich sytuacjach odrywałem się od tego, by doskoczyć do okna i popatrzeć, co leci. Wówczas rzecz jasna nie miałem jeszcze pojęcia o typach samolotów, ale gdzieś tlił się ten płomyk fascynacji, która potem buchnęła ogniem dojrzałej pasji w dorosłym życiu [...] Na koniec oczywiste stwierdzenie: ludzi do mnie podobnych są tysiące. Robią pewnie lepsze zdjęcia, poświęcają może więcej czasu na ulubione zajęcie, jednak moja pasja jest wyłącznie MOJA…"

Wystawa1Wystwa2samoloty3

samolotysamoloty1samoloty2

Wystawę można oglądać do 15 czerwca 2011 r.

Czwartek 12 maja 2011 r.

Filię dla Dzieci i Młodzieży odwiedziły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Tucholi, które zapoznały sie z nowym patronem Panem Czytalskim.

12.0512.05a12.05b

Piątek 13 maja 2011 r.

DSCN0281

W piątkowy wieczór rozpoczęła się V NOC W BIBLIOTECE pod hasłem „Podróże po literaturze z panem Czytalskim”. Noc dla trzydzieściorga dzieci w wieku 6-10 lat , czytelników biblioteki- „Krainy Pana Czytalskiego” zorganizowana została przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Bydgoszczy, Koło w Tucholi.

Impreza rozpoczęła się od nauki piosenki o patronie biblioteki panu Czytalskim pt. „Weź do ręki książeczkę”, muzykę skomponował T. Kotowski, słowa napisały E. Bukowska i A. Kozłowska.

Na powitanie pana Czytalskiego dzieci zaśpiewały piosenkę, po czym gość zaprosił uczestników nocy do wspólnej zabawy.

Najmłodsi odbyli podróż w wyobraźni do znanych miejsc i postaci literackich: „Brzydkiego Kaczątka”, „Calineczki”, „Dzieci z Bullerbyn”, „Lotty z ulicy Awanturników”, „Pippi Pończoszanki” oraz „Kuby i Buby”. Wspólna dyskusja o książkach trwała bardzo długo, dzieci okazały się świetnymi znawcami literatury. Pan Czytalski w nagrodę obdarował uczestników nocy książkami. Niespodzianką wieczoru był występ teatru „Pajączek” z przedstawieniem „Królewna Śnieżka”.

Dzieci wypowiedziały się w formie plastycznej pt. „Moja ulubiona postać literacka”

Tuż przed snem czytano dzieciom książki.

W sobotę na zakończenie imprezy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy ze zbiorowym zdjęciem.

Dziękujemy za pomoc K. Piwowarczyk - Pan Czytakski.

DSCN0252DSCN0254DSCN0255DSCN0257DSCN0259DSCN0266DSCN0274DSCN0275DSCN0276DSCN0279DSCN0293DSCN0296DSCN0297DSCN0298DSCN0299DSCN0300DSCN0302DSCN0304DSCN0306

Sobota 14 maja 2011 r.

Odbyło się trzecie spotkanie z cyklu "Dialogi Poetyckie", którego goścmi byli: Maria Ewa Aulich, Ewa Bułgajewska-Grygiel, Zofia Grabowska-Andrijew. Podobnie jak dwa poprzednie spotkania poprowadził je Kazimierz Żarski.

Ewa Bułgajewska Grygiel - mieszka i pracuje w Olsztynie. Absolwentka polonistyki, nauczycielka języka polskiego od dawna związana z poezją. Pierwszy jej wiersz ukazał się w Literackim Głosie Nauczycielskim w 1979 r. W tym cxzasie współpracowała z Teatrem Orfa w Łodzi. uczestniczka organizowanych przez ZNP corocznych plenerów nauczycieli piszących, malujacych i fotografujących. Bardzo ceni sobie nagrody i wyróżnienia, których wiele otrzymała biorąc udział w konkursach poetyckich. jej wiersze ukazywały sie drukiem w literackich wkładkach "Głosu Nauczycielskiego", także w antologii utworów poetyckich "Poezja z Wieżą w Tle" wydanej przez ZO ZNP w Cieszynie. Od kilku lat uczestniczy w ogólnopolskim konkursie "Natura Moich Okolic", w którym otrzymuje liczne nagrody. konkurs ten jest organizowany przez ZOL ZNP w Zielonej Górze. w roku 2010 otrzymała pierwszą nagrodę w kategorii POEZJA.

Zofia Grabowska-Andrijew - absolwentka wydziłu filologii polskiej UAM, długoletnia polonistka w szkołach średnich. Wciąż utrzymująca bliski kontakt ze swymi uczniami i wychowankami. Przez 10 lat jako dyrektor  tworzyła z wspaniałym zespołem Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzka w Pile. Od dzieciństwa - z dziwną donkichoterią, na szczęście z lepszym skutkiem - wplątuje się w obrone potrzebujących pomocy. Od 7 klasy pisywała do szuflady. Humanistka bez lęku przed techniką i matematyką. za pan brat z komputerem, zawsze ciekawa nowego, trochę staroświecka. autorka tomów poetyckich "Pomiędzy" 2005 oraz "Twarzą w twarz" 2009.

Maria Ewa Aulich - urodzona w Wieluniu, warszawianka z wyboru, ukończyła pedagogikę na uniwersytecie Warszawskim. Pracowała jako nauczycielka i dyrektorka Szkoły Podstawowej w Sanatorium "Dzieciakowo" w Józefowie k/Otwocka. Obecnie jest dziennikarką tygodnika "Głos Nauczycielski". Debiut poetycki w sieradzkim periodyku "Nad Wartą". Publikowała w prasie i radio. Autorkla czterech tomików poezji: "Moja wierzba" 1987, "Jak dotyk" 1990, "Błogosławiona między kochankami" 1996, "Zamień się z jaskółką" 2007. Od lat związana jest z nauczycielskim ruchem artystycznym, przewodniczy Klubowi Literackiemu Nauczycieli przy Oddziale Mazowieckim ZNP w 2007 r. została przyjęta do Związku Literatów Polskich. Jest jurorką wielu prestiżowych konkursów poetyckich i literackich.

dialogi2dialogi1dialogidialogi3