17 stycznia 2011
W ramach Sesji Historycznych, których celem jest przybliżanie szczególnie młodym ludziom, znanych osób należących do współtwórców historii naszej ziemi, tym razem przypomniano sylwetkę jednego z najbardziej zasłużonych dla naszego regionu i Polski działacza niepodległościowego, społecznego i politycznego z okresu międzywojennego - Leona Jantę –Połczyńskiego.Zadania tego podjęli się przy współpracy z naszą biblioteką nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Licealnych i Agrotechniczncyh w Tucholi - szkoły noszącej Jego imię.
Nauczycielki historii Arleta Brygamn i Justyna Gaca w projekt ten zaangażowały się duża grupę młodzieży. Poszczególne zagadnienia: Środowisko rodzinne, Edukacja w kraju i zagranicą, Dziedzic majątku w Wysokiej, Małżeństwo z Marią z Komierowskich, Działalność na rzecz organizacji społecznych i gospodarczych, W walce o polskość Kresów Zachodnich, Działalność parlamentarna i społeczno-polityczna, Zmierzch kariery, ilustrowane prezentacją multimedialną referowali uczniowie Estera Kościelska, Weronika Kwaśniewska, Agata Górska, Sandra Szczech, Dagmara Szumacher, Anna Gwizdała, Michalina Sikorska, Wojciech Łąkowski, Bartosz Adamski, Michał Nowacki, Mateusz Kuczmiński, Kamil Szmagliński i Jakub Bałazy.
Zaprezentowano też stworzony przez uczniów tej szkoły wirtualny szlak turystyczny po miejscach należących niegdyś do rodziny Janta-Połczyńskich. Ilustracje prezentowały dawne siedziby i zabytki architektury budowlanej i parkowej w Dąbrówce, Małej Komorzy, Raciążu, Wysokiej i Komierowie.
Nie zabrakło muzycznych przerywników. Dariusz Krygowski przy akompaniamencie Piotra Czarneckiego zaśpiewał piosenki do słów Aleksandra Janty skomponowane przez Stanisława Jantę.
Dyrektor szkoły Regina Wrębel opowiedziała o systematycznych kontaktach z członkami rodziny Janta-Połczyńskich, którzy stale wnoszą nowe informacje i fakty z tamtych czasów.
Na zakończenie głos zabrał obecny na sesji prof. dr hab. Włodzimierz Jastrzębski, który pogratulował młodzieży pasji i doskonałego przygotowania tematu.