Spotkanie_z_poezj_18
Autor: Paweł Zaremba

22 października 2010

Pierwsze spotkanie z cyklu Dialogi poetyckie, których celem będzie prezentowanie twórczości poetów z Polski i Europy.

Gośćmi spotkania byli: Janina Nożownik, Piotr Żarczyński oraz Kazimierz Żarski. Z przyczyn osobistych nie mogła uczestniczyć w spotkaniu, wcześniej zaproszona  Alina Rzepecka.

Poeci prezentowali swoje wiersze w czterech cyklach: życie, miłość, gwiazdy, samotność.

Oprawa muzyczna i prowadzenie wieczoru Kazimierz Żarski.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa  kolaży Janiny Nożownik.

Janina Nożownik

Mieszka od urodzenia w Piotrkowie Trybunalskim. Pracowała jako nauczyciel języka polskiego, nauczania początkowego i bibliotekarka. Mówi, że dopiero na emeryturze zaczęła pisać wiersze, które zawsze w sobie nosiła:

Być może po to się urodziłam, żeby pisać. Wolność jakiej szukałam, od kiedy zaczęłam rozmyślać o sensie mojego tu i teraz znalazłam w pisaniu. A może to tylko ucieczka? Chciałabym jeszcze, chociaż czasami, zatrzymać kolorami to, co mnie dotyka.

Jest laureatką wielu ogólnopolskich konkursów poetyckich. Zdarza się jej zasiadać w jury takich konkursów. Przynależy literacko do Nauczycielskiego Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego NASTOK, grup literackich Pomosty i Abaton. Swoje wiersze drukowała w prasie literackiej. Jest autorką książki poetyckiej pt. Konsygnacja marzeń wydanej w 2010 roku pod redakcją Rafała Orlewskiego.

Piotr Żarczyński

Urodził się w Świdnicy, mieszka i pracuje jako nauczyciel w Opolu. Prowadził przez siedem lat Nauczycielski Klub Literacki w Opolu współtworząc życie literackie swojego miasta. Należy  do Konfraterni Poetyckiej w Krakowie, Stowarzyszenia Artystyczno-Literackiego w Krakowie, Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego i Nauczycielskiego Klubu Literackiego w Opolu.

Drukował m.in. w Słowie Powszechnym, Głosie Nauczycielskim, Indeksie, Akancie. Jego wiersze znajdują się w wielu almanachach. Wydał dwie książeczki poetyckie Skrzydła anioła w 1998 roku  pod redakcją Tadeusza Soroczyńskiego i Zaimki Liryczne w 2009 roku pod redakcją Ewy Marii Aulich. Laureat wielu ogólnopolskich konkursów poetyckich.

Ewa Maria Aulich nazywa Piotra Żarczynskiego poetą codzienności, a o tomiku poezji Zaimki liryczne mówi że, sprawia wrażenie notatek z wczoraj i dziś, dotykając spraw zwyczajnych, które w swej wielości i różnorodności kształtują człowieka i jego osobowość

Kazimierz Żarski

Pisze wiersze dla siebie, rodziny (bardzo z tego zadowolonej)  i przyjaciół, komponuje muzykę do tekstów własnych piosenek, gra na gitarze (ukończył średnią szkołę muzyczną). Wydał tomiki wierszy: Wiersze nie wszystkie - 2004 r., Leonardo Zawodowiec - 2006 r., Wiersze nieznanych poetów - 2009 r. Na studiach założył i prowadził z grupą kolegów Kabaret Satyryczny, który dawał przedstawienia w klubach studenckich, takich jak: Stodoła, Hades, Riviera (Warszawa). Był członkiem studenckiego zespołu muzycznego (gitara solowa).

Ma wykształcenie techniczne, jest doktorem, członkiem Polskiej Akademii Nauk. Obecnie pracownikiem  Uniwersytetu Techniczno - Przyrodniczego w Bydgoszczy.

Mieszkał w Warszawie (młodość), Zamościu, Gorzowie, Toruniu. Obecnie w Śliwiczkach  (z wyboru i chęci).

Członek zarządu Towarzystwa Miłośników Ziemi Śliwickiej „Knieja”- współorganizator corocznych rajdów dla dzieci, młodzieży i studentów, spotkań Klubu Polskiej Książki. Prywatnie: mąż, ojciec i 5 krotny dziadek. Według najbliższych i przyjaciół cechuje go siła spokoju, wielka szlachetność charakteru  i wspaniałe poczucie humoru.

SAM_0427SAM_0434SAM_0437

SAM_0445SAM_0446