dsc05132Tydzień Bibliotek ph. Biblioteka - Słowa, Dźwięki, Obrazy rozpoczęty!
10 maja 2010

Najmłodsi czytelnicy, przebrani za postacie bajkowe,  rozpoczęli obchody Tygodnia Bibliotek ph. Biblioteka - Słowa, Dźwięki, Obrazy korowodem ulicami miasta ph. Witajcie w świecie książek do parku zamkowego, gdzie spotkali się z Burmistrzem Tadeuszem Kowalskim oraz Przewodniczącym Rady Miejskiej Pawłem Cieślewiczem. Dyrektor MBP Elżbieta Bukowska podziękowała władzom miasta za opiekę nad bibliotekami. Włodarze otrzymali od dzieci misie, a wszyscy prowadzili ożywioną dyskusję na temat ulubionych książek i postaci bajkowych.
dsc05064dsc05075dsc05100

dsc05105dsc05123dsc05129

dsc05138Fryderyk Chopin - rodem Warszawianin, sercem Polak, a talentem obywatel świata
10 maja 2010

Rok 2010 uchwałą Sejmu Rzeczpospolitej został ustanowiony Rokiem Fryderyka Chopina w związku z dwusetną rocznicą urodzin kompozytora. Z tej okazji przygotowano montaż  poetycko - muzyczny oraz prezentację multimedialną pt. Fryderyk Chopin - „Rodem Warszawianin, sercem Polak, a talentem obywatel świata".
Życie i twórczość Fryderyka Chopina, która jest cennym skarbem nie tylko dla dziedzictwa narodowego, ale i światowego w formie prezentacji multimedialnej przygotowała i  przedstawiła Grażyna Zielińska-Woźna, spotkanie poprowadziła Magdalena Nełka.
Wysłuchano wierszy  o kompozytorze w interpretacji ucznia Liceum Ogólnokształcącego Grzegorza Kolano.
Spotkanie  uświetniły utwory Chopina w wykonaniu młodych pianistek  - uczennic tucholskich szkół. Patrycja Potera, uczennica Szkoły Podstawowej nr 1 w Tucholi wykonała trzy polonezy młodzieńcze. Weronika Rozkwitalska uczennica Liceum Ogólnokształcącego
w Tucholi zagrała  nokturn-es-dur, preludium  e-mol, walc a-mol.
W spotkaniu wzięli udział uczniowie Gimnazjum nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 1.
Przygotowano wystawę o życiu i dorobku artystycznym Fryderyka Chopina, którą można oglądać w wypożyczalni do końca maja.
dsc05142dsc05144

sam_0059sam_0063

dsc05167Otwarcie wystawy Zbrodnia katyńska
10 maja 2010

Otwarcie wystawy pt. Zbrodnia Katyńska, udostępnionej przez Instytut Pamięci Narodowej . Temat ten podjęty został w związku z obchodami  10 kwietnia - 70 rocznicy rozpoczęcia przez NKWD rozstrzeliwania 22 tysięcy polskich jeńców.
Wszyscy uczestnicy wernisażu uczcili pamięć ofiar zbrodni katyńskiej i tragedii pod Smoleńskiem chwilą ciszy.
Na 12 planszach zaprezentowano zdjęcia z ekshumacji ciał z mogił, wielkoformatowe mapy terenu kaźni na polskich oficerach, historie pomordowanych i dokumenty zbrodni sprzed 70 lat.
Temat szerzej omówił dr Jarosław Tarasiński z IPN w Bydgoszczy.
dsc05166dsc05168dsc05170

dsc05182Życie codzienne w Tucholi w latach I wojny światowej
11 maja 2010

Kolejne spotkanie z historią regionalną poprowadził dr Jerzy Szwankowski, który wygłosił wykład pt. Życie codzienne mieszkańców Tucholi w latach I wojny światowej.
Opis dotyczył nie wielkiej wojny i polityki, ale problemów i niedostatków, z jakimi musiała zmagać się ludność cywilna nie tylko Tucholi, ale całego zaboru pruskiego w latach 1914-1918.
Wybuch wojny spowodował zachwianie rynku, ludność masowo wykupywała przede wszystkim żywność. Aby nie dopuścić do niekontrolowanego wzrostu cen, rząd pruski wprowadził kartki żywnościowe oraz ustanowił ceny maksymalne na poszczególne towary. Podstawowe produkty były racjonowane i tak np. chleb /obowiązkowo wypieczony  z dodatkiem kartofli/ ok. 30 dag na osobę dziennie, ograniczenia dotyczyły też handlu i konsumpcji mięsa. Zarządzono m.in. zastępowanie tradycyjnych produktów erzacami z roślin dziko rosnących /pokrzywy, mlecze, jarzębina, czarny bez itp./.
Bardzo duże znaczenie miały organizacje charytatywne, które organizując zbiorowe wyżywienie pomagały przeżyć najuboższym. W czasie tej wojny wprowadzono po raz pierwszy czas letni, aby dokonać oszczędności energetycznych.
Na ilustracjach zaprezentował nowinki techniczne z okresu wojny: maski przeciwgazowe nie tylko dla ludzi ale i dla zwierząt, aparat fotograficzny, pierwszy w pełni metalowy samolot bojowy itp. Mowa też była o inwalidach i ofiarach działań wojennych.
Wykładu wysłuchali uczniowie tucholskich szkół ponadpodstawowych i zainteresowani tematem mieszkańcy Tucholi.
dsc05177dsc05180dsc05189

dsc05223Galeria U Martynki już otwarta!!!
12 maja 2010

W Filii dla Dzieci i Młodzieży otwarto galerię U Martynki, na której przedstawiono prace dzieci z Przedszkola nr 2 w Tucholi pt. Moja ulubiona bajka.
Dlaczego galeria U Martynki? Bibliotekarki zaczerpnęły pomysł z  tytułu popularnej serii książek dla dzieci o Martynce, sympatycznej przyjaciółce najmłodszych czytelników, przeżywającej mnóstwo zabawnych przygód.
Z okazji uroczystego otwarcia Galerii uczniowie klasy Ia SP nr 3 zaprezentowali przedstawienie teatralne pt. Ekoposiedzenie.
dsc05196dsc05221dsc05208

sam_0091Wykład dr Alicji Paczoskiej-Hauke z IPN w Bydgoszczy
14 maja 2010

Wykład dr Alicji Paczoskiej-Hauke pt. Represje UB wobec kościoła katolickiego w województwie pomorskim, na przykładzie rejonu tucholskiego,  promujący książkę autorki pt. Aparat bezpieczeństwa w walce z kościołem katolickim w województwie pomorskim (bydgoskim) w latach 1945-1956.
W pierwszych latach rządów komunistycznych w Polsce władze dbały o pozory poprawności w relacjach z Kościołem katolickim. Sytuacja uległa zmianie po rozbiciu opozycji zbrojnej i działających w konspiracji organizacji politycznych oraz sfałszowaniu wyborów w 1947 r. Przystąpiono wówczas do gruntownej rozprawy z Kościołem.
Prelegentka na podstawie badań historycznych dokumentów archiwalnych i teczek UB przedstawiła w jaki sposób i jakimi metodami rozprawiano się z klerem. Władza ludowa oskarżała kapłanów o przynależność do nielegalnych organizacji, o rozpowszechnianie szkodliwych dla niej treści, o rzekome oszustwa gospodarcze itp.
Przykładem prześladowań duchowieństwa z naszego terenu był ks. ppłk Józef Wrycza - proboszcz parafii tucholskiej.
sam_0094sam_0084thumb_sam_0088

sam_0090