Aktualności

W środowe popołudnie 10 października 2018 r. odbył się wernisaż twórczości Brygidy Kuklińskiej i Jadwigi Nowackiej pt. „Malowane igłą oraz pędzlem”. Wystawę otworzyła dyrektor biblioteki Hanna Szramka, która przedstawiła licznie zgromadzonej publiczności bohaterki spotkania.

Brygida Kuklińska urodziła się na skraju Borów Tucholskich na Kociewiu. 50 lat spędziła na wybrzeżu. W 1995 r. przeprowadziła się z mężem do wsi Rzepiczna, gdzie mieszka i tworzy do dziś. Haftem zainteresowała się w 2000 roku. Pasjonuje ją haft krzyżykowy, wśród jej prac przeważają motywy sakralne. Igłą „maluje” również pejzaże, kwiaty oraz martwą naturę. W swoim dorobku posiada ponad 200 prac. Obrazy Brygidy Kuklińskiej zdobią ściany wielu domów w kraju i za granicą. Brały udział w wielu ekspozycjach, a obecna wystawa to prezentacja prac z ostatnich lat.

Jadwiga Nowacka urodziła się w malowniczej wsi Zamarte w Borach Tucholskich.
Z zawodu jest pielęgniarką. Po zdobyciu dyplomu pielęgniarstwa rozpoczęła pracę w szpitalu w Tucholi, a potem w Ośrodku Zdrowia w Legbądzie, w którym pracuje do dzisiaj. Malarstwo, a zwłaszcza akwarela oraz rysunek interesował Jadwigę Nowacką już od najmłodszych lat. Z malarstwem olejnym zetknęła się na jednej z wystaw Józefa Kuklińskiego. Pod jego okiem stawiała pierwsze kroki w tej dziedzinie. Początkowo malowała akwarelą, a później spróbowała swych sił w malarstwie olejnym. Na swoich obrazach utrwala piękno otaczającego ją świata.

Wystawa wzbudziła bardzo duże zainteresowanie, przybyło szerokie grono przyjaciół i znajomych, rodzina oraz miejscowi twórcy i miłośnicy malarstwa. Były kwiaty oraz gratulacje i życzenia kolejnych sukcesów artystycznych, m.in. od Tadeusza Kowalskiego - Burmistrza Tucholi, ks. Jana Pałubickiego - Proboszcza Parafii p.w. Św. Jakuba Apostoła. Dla uczestników wernisażu artystki przygotowały niespodziankę. Osoby, którym szczęśliwie „trafił się” katalog wystawy z autografami otrzymały obrazy.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Ekspozycję będzie można oglądać w godzinach pracy biblioteki do 10 listopada 2018 r.

 

 

W bibliotece dziecięcej można obejrzeć wystawę Czesława Frydy pt. Bajkowi bohaterowiePrace wykonane są metodą pirografii, czyli wypalania w drewnie. Ekspozycja będzie czynna do końca listopada w godzinach pracy biblioteki.

1 2 3 4 5

Czesław Fryda urodził się w 1949 r. w Przechlewie, w obecnym województwie pomorskim. Jest zodiakalnym "Baranem". Swoje życie zawodowe związał z lasami, pracował w Nadleśnictwach Przechlewo oraz Tuchola, jako operator maszyn i pilarz motorniczy. Do roku 1989 mieszkał w Przechlewku, obecnie tucholanin z wyboru, na zasłużonej emeryturze.
Z lasem związany jestem od urodzenia, mówi o sobie: lubię obcować z przyrodą, na co dzień, podziwiać jej czar i urok oraz surowość natury, wsłuchiwać się w piękne odgłosy życia lasu". Jak mówi autor wystawy: „W lesie odkryłem całkiem nowy, choć bardzo stary świat”.

W 1993 r. zajął się kolekcjonowaniem dziwów natury i korzenioplastyką. W 1996 r. rozpoczął przygodę z wypalaniem w drewnie tzw. PIROGRAFIĄ. Należał do nieistniejącej już Niezależnej Grupy Plastyków "PALETA" działającej przy Spółdzielni Mieszkaniowej w Tucholi.
Prace Czesława Frydy znajdują się w kraju i zagranicą ( m.in. w Pałacu Biskupim w Pelplinie, w Pałacu Prymasowskim w Warszawie, w Kurii Metropolitarnej w Krakowie oraz Sanktuarium Maryjnym w Licheniu oraz USA, Watykanie, Niemczech, Belgii, Ukrainie, Słowacji i wielu innych krajach). Brał udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych.