Aktualności

 

W środowe popołudnie 22 maja 2019 r. w naszej bibliotece odbyło się niezwykle sympatyczne spotkanie „Przemijanie pamięta”, promujące najnowszą książkę Wiesławy Barbary Jendrzejewskiej pt. „Rozproszenie”, a które było prezentem dla najaktywniejszych czytelników.

Corocznie wyróżniający się czytelnicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tucholi im. Aleksandra Janty-Połczyńskiego otrzymują dyplomy Mistrzów Czytelnictwa oraz nagrody książkowe. W tym roku wśród najmłodszych czytelników wyróżnieni zostali: Anna Baturo, Paweł Perszka, Mateusz Perszka, Joanna Glazer, Zofia Cholewińska, Dominika Nowicka, Cezary Gliniecki, Julian Jóźwiak, Szymon Wiśniewski, Wiktoria Chołuj, Hanna Klunder.

1 2

Natomiast wśród dorosłych najaktywniejszymi czytelnikami byli: Barbara Schwidt, Ewa Glaza, Jadwiga Rekowska, Janusz Kuczma, Maria Knieć, Krystyna Podgórska, Iwona Nawrocka, Eugenia Gwóźdź, Mariola Westfal, Barbara Kotlenga, Ewa Landowska, Gabriela Obuchowska, Halina Niedźwiedź, Adolf Niedźwiedź, Mieczysław Dolat.

3

Już po raz drugi gościliśmy Wiesławę Barbarę Jendrzejewską ps. Bacha oraz jej córkę Natalię Pulczyńską, która prowadziła spotkanie i w bardzo ciepły sposób przybliżyła sylwetkę Mamy. Poetka od ponad 30. lat mieszka i pracuje w Bydgoszczy, prowadzi Kawiarnię Literacką w Domu Kultury „Modraczek”, ale urodziła się w Tucholi i dlatego tak chętnie wraca do rodzinnego miasta. Muzycznym tłem spotkania były wiersze „Bachy” w wykonaniu Renaty Oparkowskiej.

4 5 6 7 8 9 10 

 

 

W środę 15 maja 2019 r. w naszej bibliotece odbyło się spotkanie autorskie pt. „Malarstwo i Książka” w ramach, którego została otwarta wystawa malarstwa Samanthy Glińskiej - jednej z bohaterek książki Piotra Dzięciołowskiego pt. „Malują, rysują, rzeźbią KONIE”.

W trakcie wernisażu odbyła się promocja w/w książki, a jej autor opowiadał m.in. o tym skąd się wzięły konie w jego życiu i pomysł na książkę oraz co sprawiło mu najwięcej trudności w zbieraniu materiałów i pisaniu. To już druga wystawa Samanthy Glińskiej w tucholskiej bibliotece - malarki, rysowniczki, ilustratorki książek, miłośniczki zwierząt, właścicielki dwóch psów i dwóch koni.

Artystka nie przywiązuje się do jednego rodzaju malarstwa, bez przerwy poszukuje. Nieustannie coś zmienia w swojej twórczości. Tak było kiedy zaczynała, tak jest dziś, kiedy ma już swoją markę. Wciąż do czegoś dąży, wciąż coś modyfikuje. A obrazy niczym lustra odzwierciedlają jej nastroje. Gdy ma okresy spokoju, dystansu do otaczającego świata, przenosi na płótno kwiaty i pejzaże. Gdy ma okresy gwałtownych zmian, zawirowań, wówczas z jej prac biją pełne ekspresji konie w kapitalnie uchwyconym ruchu. (fragm. z książkiMalują, rysują, rzeźbią KONIE”).

„... zrozumiałam, że bez względu na to, co kto myśli,
w mojej sztuce konie muszą być
... bo bez koni nie będzie mnie”.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

Wystawa będzie czynna do 10 czerwca 2019 r.

 

 

We wtorek 14 maja 2019 r. w naszej bibliotece odbyło się uroczyste przekazanie kolekcji 7 obrazów olejnych autorstwa Zenona Korytowskiego, wybitnego artysty malarza. Zgodnie z wolą i intencją artysty – żona – pani Maria Korytowska aktem darowizny przekazała nieodpłatnie na własność biblioteki obrazy do stałej ekspozycji. Dyrektor biblioteki - Hanna Szramka – serdecznie podziękowała p. Marii za ten hojny i wspaniałomyślny gest. Do podziękowań dołączył się również Tadeusz Kowalski – burmistrz Tucholi.

Bardzo ciepło wspominali Mistrza – przybyli specjalnie na tę uroczystość – trzej profesorowie z Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu: Piotr Klugowski, Jan Pręgowski i Lech Wolski. Głos zabrali również: Elżbieta Bukowska, była dyrektor biblioteki i Andrzej Kobiak – senator RP.

Niezwykle wzruszające było wspomnienie żony o artyście oraz – przeczytane przez syna Adama – fragmenty wspomnień spisane przez artystę krótko przed śmiercią. Po oficjalnej uroczystości zakończonej podpisaniem aktu darowizny dyrektor biblioteki – Hanna Szramka – złożyła kwiaty na grobie p. Zenona Korytowskiego w obecności jego żony i syna.

1 2 3 4 5 68 10 11 12 13 14 15 16 17 18