W środowe popołudnie - 20 września 2023 r. - odbył się wernisaż malarstwa Heleny Kaczanowskiej pt. „Wśród przyjaciół”. Malarkę „w życiu najbardziej wzruszają dzieci i zwierzęta. To właśnie im poświęca swoje myśli i serce”. Tematem prezentowanych na wystawie obrazów są nasi „bracia mniejsi”. Stąd gościem specjalnym spotkania była jej ukochana suczka Lena. Każdy obraz ma swoją historię, uczestnicy wernisażu mogli usłyszeć kilka z nich.

Helena Kaczanowska mieszka w Tucholi od 2009 r., szybko nawiązała kontakty ze środowiskiem plastycznym, ale nie tylko. Od czternastu lat jest aktywną czytelniczką naszej biblioteki i swoją pierwszą wystawę w Tucholi miała właśnie u nas w 2011 r., były to kompozycje plastyczne pt. „Konfiguracje”. Kolejną wystawę w naszej bibliotece  miała w 2015 r., a obecna jest jej trzecią w murach naszej placówki. Prowadziła  u nas bożonarodzeniowe warsztaty plastyczne, była również jurorką w organizowanych przez nas konkursach plastycznych. Malarka  nie tylko u nas prezentowała swoje obrazy, ale również w Tucholskim Ośrodku Kultury, w Muzeum Borów Tucholskich, w bibliotece w Człuchowie, w Centrum Informacji w Czersku, w Olching i Schlehdorfie w Niemczech.

Helena Kaczanowska zanim zamieszkała w Tucholi mieszkała i pracowała w Trzebiatowie. Jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Szczecinie oraz studiów bibliotekarskich o profilu pedagogicznym. Uczyła plastyki w szkołach, przez wiele lat prowadziła własną firmę usług plastycznych, współpracowała z Trzebiatowskim Ośrodkiem Kultury, gdzie w pracowni malarskiej ”BEZ RAM”  prowadziła zajęcia z młodzieżą. Była komisarzem wielu wystaw, organizatorem i uczestnikiem plenerów. W wolnych chwilach malowała, a swoje prace wystawiała w galeriach w województwie zachodniopomorskim, jak również w miastach partnerskich Trzebiatowa.

Jej dewiza brzmi: „minimum formy, maksimum treści”,  ulubionym malarzem jest Gustaw Klimt, a ulubioną techniką: olej, akwarela, kolaż oraz akryl.

Do oglądania i podziwiania obrazów Heleny Kaczanowskiej, których adresatem mogą być zarówno dzieci jak i dorośli zapraszamy do naszej biblioteki, w godzinach jej otwarcia, a wystawę będzie można oglądać do 23 października 2023 r.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14