W środę 24 października 2018 r. w naszej bibliotece odbyła się promocja książki: „Trzeba ginąć stąd sie nie wychodzi” Krojanty 1939 – prawdy, mity, legendy. Spotkanie zostało przygotowane we współpracy z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy. Na pierwsze w tym dniu spotkanie zaprosiliśmy młodzież z tucholskich szkół. Po południu w murach naszej biblioteki zagościli miłośnicy historii regionalnej i stali uczestnicy naszych spotkań.

1 2 4 3 5 9 10 6 7 8

O książce opowiadali jej autorzy Marek Pasturczak – syn dowódcy 2 baterii 11 dywizjonu artylerii konnej oraz płk Jerzy Lelwic – wieloletni kustosz Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy. Autorzy publikacji opowiadali o swoich ustaleniach odnośnie starcia 18 Pułk Ułanów Pomorskich z wojskami niemieckimi, do którego doszło 1 września 1939 r. w okolicach Chojnic pod Krojantami. Autorzy przeprowadzili setki rozmów z bezpośrednimi uczestnikami walk gromadząc w ten sposób materiał dotychczas niepublikowany. Wszelkie zebrane informacje weryfikowali w miejscu, w którym doszło do starcia.