W czwartek 30 listopada 2017 r. odbyło się otwarcie wystawy twórczości Zespołu Haftu Kaszubskiego „Złotnica” im. Marii Janty-Połczyńskiej. W uroczystości udział wzięli, m.in. Tadeusz Kowalski – Burmistrz Tucholi, dyrektorzy szkół, prezesi stowarzyszeń, twórcy ludowi oraz przyjaciele i miłośnicy sztuki regionalnej. Dyrektor biblioteki Hanna Szramka powitała przybyłych i przedstawiła twórców, a Antonina Olszewska - kierownik zespołu – przybliżyła działalność „Złotnicy”.

1 2 3 4 5

Do Zespołu należy piętnastu twórców – dziesięć hafciarek, trzech rzeźbiarzy i dwóch plecionkarzy. Wszyscy są członkami Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Część z nich należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie. Od 2006 roku zespołem kieruje Antonina Olszewska.

6 7 8 9 10

Członkowie zespołu biorą udział w wielu konkursach i wystawach.  Prace są zawsze wysoko oceniane i otrzymują nagrody. Znajdują się, m.in. w muzeach w Chojnicach, Toruniu, Bytowie, Bydgoszczy oraz w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych w Lublinie.Twórcy promują sztukę borowiacką i nasz region również za granicami Polski: w USA - Chicago, Anglii, Niemczech, Holandii, Włoszech, Francji i na Litwie. Prace zespołu biorą udział w imprezach międzynarodowych, m.in. EX-PO w Hanowerze, Poczdamie, Berlinie, Belgii, Szwecji. Zespół organizuje plenery oraz warsztaty twórcze w szkołach: w Tucholi, Klonowie, Chojnicach, Lubni, których głównym celem jest szukanie młodych talentów - następców wśród dzieci i młodzieży.Głównym celem działalności „Złotnicy” jest ochrona tradycji i kultury naszego regionu, podtrzymywanie i wzbogacanie dziedzictwa kulturowego Tucholi i Borów Tucholskich.

11 12 13 14 15

Przybyli mogli również wysłuchać utworów Krystyny Brodowskiej „Świat kolorów” i „Jestem twój” w interpretacji autorki oraz wiersz Elżbiety Kotras „Miodowa wstęga” w wykonaniu Marka Łazarowicza.
Na wystawie prezentowane są prace: Krystyny Badtke, Ireny i Roberta Baranowskich, Jolanty Bągorskiej, Łucji Chyły, Barbary Karneckiej, Anny Kopiszki, Iwony Lewandowskiej, Mariana Łazarowicza, Antoniny Olszewskiej, Stanisławy Paroll, Jolanty Pawelskiej, Barbary Rożniak, Henryka Tydy, Artura Warszyńskiego.
Eksponowane są hafty - obrusy, serwety, czepce, chusty, poduszki, obrazy oraz rzeźby i plecionkarstwo zachwycały swym pięknem i niezwykłym kunsztem.