35W sobotę 6 września 2014 r. w naszej bibliotece odbyło się Narodowe Czytanie - akcja zainicjowana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Podczas tegorocznej edycji czytana była „Trylogia” Henryka Sienkiewicza. W wypożyczalni dla dorosłych od samego rana rozbrzmiewały fragmenty „Ogniem i mieczem”. Czytanie dzieła Henryka Sienkiewicza rozpoczęli Starosta Tucholski Dorota Gromowska i Burmistrz Tucholi Tadeusz Kowalski. Sponsorem tucholskiego Narodowego Czytania było Przedsiębiorstwo Komunalne w Tucholi, nie mogło więc zabraknąć wśród czytających jego prezesa Małgorzaty Oller. Specjalnym gościem sobotniego spotkania był wykładowca z Wyższej Szkoły Zarządzania Środowiskiem - Antoni Sienkiewicz, mający korzenie z pogranicza litewsko-białoruskiego, który fragment powieści przeczytał z pięknym wschodnim akcentem.

123

456789101112

Swoje interpretacje kolejnych fragmentów sienkiewiczowskiej prozy przedstawiali Paweł Cieślewicz Przewodniczący Rady Miejskiej w Tucholi, Andrzej Kobiak Senator Rzeczypospolitej Polskiej oraz dyrektorzy tucholskich szkół: Ewa Kłosowka (Szkoła Podstawowa nr 3), Roman Tyrański (Szkoła Podstawowa nr 1), Krystyna Kozłowska-Radke (Szkoła Podstawowa nr 5), Leszek Nurczyński (Gimnazjum nr 1), Urszula Piotrowska (Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Bartłomieja Nowodworskiego), Aniela Czyżyk (Techniku Leśne), Ireneusz Wesołowski (Zespół Szkół Licealnych i Agrotechnicznych), Stanisław Łangowski (Tucholska Szkoła Realna), Tomasz Okrzyński (Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy) oraz Krzysztof Kannenberg rektor Wyższej Szkoły Zarządzania Środowiskiem.

131415161718192021222526

W tym dniu czytać mógł także każdy, kto zgłosił chęć udziału w ogólnopolskiej akcji. Byli to Arleta Nowak, Małgorzata Pstrąg, Mariola Gaca, Justyna Gwizdała, Łukasz Zep, Paweł Redlarski, Katarzyna i Mariusz Arabaszowie oraz Teresa i Wiesław Szołtunowie.

23242728293031323334Każdy z czytających otrzymał powieść „Quo vadis” ufundowaną przez Przedsiębiorstwo Komunalne, z pamiątkową pieczęcią, którą MBP w Tucholi otrzymała z Kancelarii Prezydenta.

Na zakończenie dyrektor biblioteki Hanna Szramka podziękowała wszystkim za przyjęcie zaproszenia i za nadzwyczajną, niepowtarzalną, niezwykle oryginalną i absolutnie wyjątkową interpretację fragmentu „Trylogii” Henryka Sienkiewicza.