Nasza biblioteka wzięła udział w Konkursie Grantowym „Aktywna Biblioteka", który realizowany jest przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i jest skierowany do bibliotek uczestniczących w III rundzie Programu Rozwoju Bibliotek. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Billa i Melindy Gates oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Uzyskaliśmy dotację na warsztaty komputerowe i internetowe pn. Biblioteka miejsce dla seniora XXI wieku dla osób 55+.

123Projekt ma na celu zwiększenie kompetencji osób dorosłych powyżej 55+ w zakresie posługiwania się nowoczesnymi technologiami, a w konsekwencji lepszego zrozumienia współczesnego świata i aktywniejszego uczestnictwa w nowoczesnym społeczeństwie informacyjnym.

W projekcie bierze udział 36 osób. Warsztaty prowadzone są w poniedziałki i soboty przez doświadczonych i cieszących się zaufaniem seniorów pracowników biblioteki. Zajęcia odbywają się w 6 grupach po 6 osób każda - 3 w poniedziałki oraz 3 w soboty (biblioteka dysponuje 6 stanowiskami komputerowymi dla użytkowników w czytelni).

W ramach projektu realizowane są warsztaty obejmujące tematy:

- praktycznego korzystania z komputera i tabletu, programów Microsoft Office - Word, Excel, PowerPoint,

- obsługi poczty elektronicznej,

-wyszukiwania informacji w Internecie z różnych dziedzin życia (korzystania z wyszukiwarek internetowych, katalogów, stron WWW),

- praktycznego korzystania z usług internetowych: administracja, biura turystyczne, oświata, zdrowie, szkolenia, sklepy (zakupy on-line), sprzedawania w sieci, banki (obsługa internetowego konta bankowego - płatności, zakładanie lokat, wnioski on-line na kredyt i kartę kredytową), biblioteki (prolongata, wyszukiwanie, zamawianie i rezerwowanie książek oraz audiobooków przez stronę internetową)

- portali społecznościowych (Nasza Klasa, Facebook, Twitter),

- komunikatorów (skype, Gadu-Gadu),

- tworzenia i redagowania bloga.

W ramach projektu odbyły się również trzy wykłady (planowanych jest sześć): "Współczesne społeczeństwo informacyjne", "Mysz po prawej, klawiatura po lewej - netykieta przy stole komputerowym", "Praktyczne wykorzystanie nowych technologii w życiu codziennym".