103

W piątek 6 czerwca 2014 r. gościem naszej biblioteki był znany dziennikarz Marek Orzechowski. Spotkanie zatytułowane „Bruksela za otwartymi drzwiami", w którym uczestniczyła młodzież tucholskich szkół ponadgimnazjalnych, poprowadził Kazimierz Rink – również dziennikarz, poeta, animator kultury.

416

Zaproszenie przyjął również Tadeusz Kowalski – Burmistrz Tucholi, który zabrał głos oraz Lucyna Partyka z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy.5710

Marek Orzechowski mieszkający od lat w Brukseli to nie tylko dziennikarz, ale przede wszystkim komentator polityczny, współpracownik „Radia Wolna Europa", korespondent „Głosu Ameryki" w Bonn, wieloletni korespondent TVP w Brukseli, publicysta „Tygodnika Powszechnego", autor setek publikacji, reportaży i licznych wywiadów z czołowymi politykami Europy i świata. Był naocznym świadkiem upadku Muru Berlińskiego i z kamerą asystował wejściu Polski do Unii Europejskiej. Na kanwie własnych doświadczeń napisał książki: „Belgijska melancholia" i „Zdarzyło się w Berlinie. Polak patrzy na mur". Natomiast z komisarzem Günterem Verheugenem jest współautorem książki „Rozszerzenie Unii 2004".

Spotkanie zakończyło się mini konkursem o Unii Europejskiej, a nagrodami były książki Marka Orzechowskiego pt. „Belgijska melancholia" z dedykacją autora.

91112