12

Lapońska odyseja, czyli spotkanie z musherami Darią i Krzysztofem Nowakowskimi prowadzącymi psie zaprzęgi odbyło się w poniedziałek 12 maja 2014 r. w ramach obchodów XI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tucholi.

Prelekcja podróżnicza połączona była z pokazem fotografii i zrobiła zdumiewające wrażenie na słuchaczach. Wszyscy z zapartym tchem wsłuchiwali się w opowieści o wyprawie Darii i Krzysztofa Nowakowskich do Laponii i Norwegii.

435

Państwo Nowakowscy jako pierwsi Polacy objechali w 2010 roku psim zaprzęgem jezioro Inari leżące w fińskiej Laponii, robiąc trzysta kilometrów w 3 dni. Są specjalistami w długodystansowych wyprawach i wyścigach psich zaprzęgów.

768

Daria Nowakowska jest doświadczoną maszerką, prowadząca własną firmę turystyczną, jedyna w Polsce kobieta zajmująca się wyprawami psimi zaprzęgami, pasjonatka natury i turystyki. Krzysztof Nowakowski jest wioślarzem, alpinistą i maszerem. Doświadczenie zdobywał przez lata uprawiania sportu i wspinaczki górskiej. Jak sami o sobie mówią przyroda, psy zaprzęgowe i konie są ich wielką pasją, którą starannie pielęgnują. Jest to ich sposób na życie. Posiadają 35 psów zaprzęgowych i 14 koni.