12

Dnia 25 czerwca 2013 r. w bibliotece została otwarta wystawa pt. „Marian Rejewski bydgoszczanin, matematyk, kryptolog”. Wystawę przygotowała Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Mariana Rejewskiego we współpracy z Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy. Do Tucholi zawitała dzięki tucholskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej.

Wystawa składa się z 16 plansz, z których każda przedstawia kolejne etapy życia Mariana Rejewskiego – wybitnego matematyka, genialnego kryptologa. Autorem scenariusza jest Jerzy Lelwic z Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, a projektu graficznego Tadeusz Brudnoch.

Uroczyste otwarcie wystawy poprzedził wykład Jerzego Lelwica, w którym autor scenariusza wystawy przedstawił ewolucję maszyn szyfrujących od początku XX wieku oraz przybliżył wkład polskich kryptologów Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego w złamanie kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigmy. Przed wykładem głos zabrali dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tucholi Hanna Bronke, burmistrz Tucholi Tadeusz Kowalski, w imieniu Starosty Tucholskiego Magdalena Kurpinowicz oraz dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Mariana Rejewskiego Ewa Pronobis-Sosnowska.

Po zakończeniu wykładu wszyscy przeszli do Wypożyczalni dla dorosłych, gdzie Jerzy Lelwic oprowadził po wystawie omawiając poszczególne plansze dotyczące życia Mariana Rejewskiego.

Wystawę można będzie oglądać do 20 lipca 2013 r.

34567891011121314