4W czwartek 28 czerwca 2012 r. odbyła się promocja książki Marii Ollick z ilustracjami  Małgorzaty Obuchowskiej Legendy i powiastki z borowiackiej kastki.

Tradycją MBP jest organizowanie promocji książek, zwłaszcza tych, które opisują nasz region. Pojawienie się każdej takiej publikacji jest dla nas wyjątkowym wydarzeniem.

Podczas wieczoru promującego nową książkę, zaprezentowano dotychczasowy dorobek Marii Ollick związany z popularyzacją dziedzictwa kulturowego Borów Tucholskich. Pasją autorki jest pielęgnowanie tradycji, kultury materialnej i duchowej naszej małej ojczyzny.
Książka Legendy i powiastki z borowiackiej kastki opisuje Bory Tucholskie i ich mieszkańców poprzez legendy, podania, opowiadania, ciekawostki często przekazywane ustanie z pokolenia na pokolenie.

Dodatkowym walorem publikacji są przepiękne ilustracje wykonane przez artystkę Małgorzatę Obuchowską, która za pomocą kreski wyczarowała baśniowy świat odpowiedni do każdej legendy, opowiadania…

Wydawcą książki jest niedawno powstała w Tucholi firma MEANDER, zajmująca się promocją regionu Borów Tucholskich w tym działalnością wydawniczą i dystrybucją książek regionalnych.

Książka ta jest pięknym podarunkiem nie tylko dla mieszkańców Borów Tucholskich, a opisane legendy i powiastki świadczą o bogatej historii i dziedzictwie kulturowym naszego regionu.

Spotkanie promocyjne Hejnałem Borów Tucholskich rozpoczął Piotr Grzywacz.

W dalszej części przedstawiono fragmenty legend z kart promowanej książki, które czytali Anika Jabłońska i Łukasz Piwowarczyk.

Dzieci, młodzież, a także dorośli wcieli się w postacie z książki - barwny korowód utworzyli: Czarownica z Heksenbergów, Anioł Borów, Michałko, św. Małgorzata, Królowa Konstancja, Dziad Borowy, Baba Borowa, królewianka, kraśniak, diabeł z Piekiełka, rycerz z Kasztelanii Raciąskiej, strajkujące dzieci z Łosin z matką.

Koło Przyjaciół Biblioteki działające w Gimnazjum nr 1 pod kierunkiem Urszuli Rezmer przedstawiło inscenizację legendy O tym jak chleb w kamień się przemienił

W sali wyeksponowano grafiki Małgorzaty Obuchowskiej.

527

16

fot._J._Basta_1fot._J._Basta_2fot._J._Basta_3fot._J._Basta_4fot._J._Basta_12fot._J._Basta_5fot._J._Basta_7fot._J._Basta_6fot._J._Basta_8fot._J._Basta_10fot._J._Basta_9fot._J._Basta_11