1

Na piątym spotkaniu z cyklu Dialogi poetyckie 24 lutego 2012 r. gościliśmy Wiesława Trzeciakowskiego z Bydgoszczy oraz Mateusza Bruckiego ze Starogardu Gdańskiego.

Celem cyklicznych spotkań jest prezentowanie twórczości poetów z Polski i Europy w konwencji dialogu, ich wiersze podzielone są na cztery cykle tematyczne: człowiek, miłość, życie, przemijanie. Wieczór poetycki prowadził Kazimierz Rink, a oprawę muzyczną zapewnił Kazimierz Żarski.

Wiesław Trzeciakowski - urodził się 17 grudnia 1950 r. w Bydgoszczy. Poeta, prozaik, tłumacz niemieckiej poezji  i eseistyki artystycznej, krytyk literacki (literatura polska i niemiecka XIX i XX wieku). Zajmuje się także publicystyką historyczną (dot. stosunków polsko-niemieckich i historii Bydgoszczy). Autor 21 pozycji książkowych.

Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu Pracował jako nauczyciel, był kierownikiem klubu Towarzystwa Przyjaciół Sztuki w Bydgoszczy  (1980-84), dziennikarzem  (staż  redakcyjny  w tygodniku Kujawy, 1984-85), dyrektorem Wydziału Kultury i Nauki UM w Bydgoszczy (1999 – 2000). W latach 2004-2006 członek komisji historycznej Instytutu Pamięci Narodowej ds. wyjaśnienia wydarzeń bydgoskich z 3 i 4 września 1939 r. (tzw. „krwawa niedziela”).

Laureat głównej nagrody XII Ogólnopolskiego Festiwalu Poezji w Łodzi (1978 r.) za książkowy debiut poetycki. Laureat XII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im.  W. Broniewskiego w Płocku (2000 r., II nagroda). Laureat honorowej nagrody “Białego Pióra (Warszawa – Płock, za rok 2000) im. D. Stolarskiego za humanistyczne wartości w literaturze. Laureat II nagrody w kategorii „esej” w V edycji Ogólnopolskiego Konkursu Małych Form Literackich im. S. Żeromskiego (Lublin – Nałęczów 2006 r.), stały współpracownik miesięcznika Przegląd Artystyczno-Literacki (PAL, Toruń) w latach 1997 – 2001 (red. naczelny prof. Lech Witkowski). Od stycznia 2003 r. do lipca 2005 r.  redaktor naczelny Kwartalnika Akademickiego (wyd: Akademia Bydgoska, obecnie Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy). Członek Internationale Novalis Gesellschaft (Niemcy).

Mateusz Brucki - urodził się 28 marca 1987 r. Pochodzi ze Starogardu Gdańskiego. Jest absolwentem filologii polskiej w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Elblągu. Od lat związany z grupą Teatr Kuźnia Bracka. Regularnie uczestniczy w spotkaniach  osób twórczych związanych z Ziemią Starogardzką (Kawiarenka pod Gwiazdami). Na co dzień pracuje jako nauczyciel języka polskiego w jednym ze starogardzkich gimnazjów. Kontynuuje studia polonistyczne - krytyka artystyczna na Uniwersytecie Gdańskim.

Wydał mały zbiór poetycki pt.: „Wpół do wiersza” (Pelplin 2008) oraz tomik pt.: „Nie polecam nas bogom” (Starogard Gdański 2010). Na swoim koncie ma również publikacje w kilkunastu almanachach pokonkursowych, jak i w pismach literackich, m.in. w „Akancie”, „Pegazie lubuskim”, „Znaj”, "Własnym Głosem".

Do największych sukcesów poety należy I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim "Cisowa Gałązka" im. Leona Wyczółkowskiego w Cekcynie (2007) oraz kilkukrotne zakwalifikowanie się i uczestnictwo w Ogólnopolskich Literackich Spotkaniach Pokoleń w Kruszwicy-Kobylnikach.

23456789101112131415161718