zolnierze6

Dnia 5 grudnia 2011 r. odbył się w Książnicy Tucholskiej wykład dr Alicji Paczoskiej-Hauke pt. „Żołnierze wyklęci w Borach Tucholskich”, przybyli na niego pasjonaci historii oraz uczniowie z tucholskich szkół wraz ze swymi opiekunami.

Był to kolejny wykład w ramach cyklu dotyczącego represji Urzędu Bezpieczeństwa wobec mieszkańców regionu tucholskiego, rozpoczętego i realizowanego w 2004 r. przez Miejską Bibliotekę Publiczną przy współpracy z Bydgoską Delegaturą IPN-u.

Dokumenty archiwalne z teczek bezpieki, podczas kilkuletnich badań historycznych, wyłoniły obraz lat 40. i 50. ubiegłego wieku, jakiego nie znamy z podręczników szkolnych, publikacji popularnonaukowych oraz przekazów medialnych.

Wcześniejsze wykłady dr Alicji Paczoskiej-Hauke, opublikowane w Zapiskach Tucholskich dotyczyły, m.in. działań urzędu Bezpieczeństwa wobec ks. ppłk. Józefa Wryczy (proboszcza parafii pw. Bożego Ciała w latach 1948-1961), represji wobec tucholskiej młodzieży oraz mieszkańców Tucholi, życia politycznego w powiecie tucholskim po II wojnie światowej, represji UB wobec kościoła katolickiego w województwie pomorskim na przykładzie regionu tucholskiego.

Wykład poświęcony  żołnierzom wyklętym miał przybliżyć zwłaszcza młodym ludziom, zagadnienia związane z żołnierzami zbrojnego podziemia antykomunistycznego działającego na terenie Borów Tucholskich, o których przez wiele lat zapomniała historia, a przez propagandę komunistyczną nazywani byli "zaplutym karłem reakcji". Można także było obejrzeć prezentację multimedialną, zawierającą archiwalne zdjęcia i dokumenty prezentujące działalność V Brygady Wileńskiej dowodzonej przez mjr. Zygmunta Szendzielarza ps. "Łupaszko", która na terenie Borów Tucholskich działała od wiosny 1946 r.

Od 2011 r. dzień 1 marca jest w Polsce obchodzony jako Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy wyklętych”.

zolnierze1zolnierze2zolnierze3zolnierze4zolnierze5