j._majewski_9

Dnia 24 listopada 2011 r.  odbyło się spotkanie autorskie z Januszem Majewskim – reżyserem, scenarzystą  i pisarzem.

Gości powitała Grażyna Zielińska-Woźna opiekun Dyskusyjnego Klubu Książki w tucholskiej bibliotece, a spotkanie prowadziła Hanna Grudzińska - właścicielka wydawnictwa Marginesy.

Janusz Majewski urodził się we Lwowie w 1931 r., jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej oraz Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej i Teatralnej w Łodzi, w której w latach 1961-1991 był wykładowcą. Karierę rozpoczynał, jako autor scenografii filmowych. W 1958 r. zrobił swój pierwszy zawodowy film dokumentalny Zabawa. W kolejnych latach zrealizował kilkanaście filmów krótkometrażowych różnych gatunków. Swój pierwszy film fabularny (krótkometrażowy) Kapelusz nakręcił w 1961 r. W fabularnym pełnym metrażu debiutował sześć lat później komedią Sublokator. Od tej pory wyreżyserował ponad 30 filmów fabularnych, m.in. Czarną suknię, Lokis. Rękopis profesora Wittembacha, Zazdrość i medycynę, Zaklęte rewiry, Sprawę Gorgonowej, Lekcję martwego języka, Królową Bonę, C.K. Dezerterów, Siedlisko, Złoto dezerterów.

Pisał scenariusze, realizował filmy telewizyjne, seriale i spektakle Teatru TV. Laureat wielu nagród i wyróżnień  zarówno krajowych jak i zagranicznych.

Autor książek: Exhibicjonista, Po sezonie, Złoto dezerterów, Retrospektywka, Ostatni klap, Mała matura.

Janusz Majewski promował swoją najnowszą książkę Siedlisko, która została wydana w 2011 roku.  Powieść powstała na podstawie scenariusza Wandy Majerówny i Zofii Nasierowskiej do serialu pod tym samym tytułem.

Na spotkaniu Janusz Majewski mówił zarówno o Siedlisku książkowym jak i filmowym oraz o wcześniejszej swojej powieści Mała matura na podstawie której nakręcił również film Mała matura 1947.

Spotkanie zostało zorganizowane w ramach programu DYSKUSYJNE KLUBY KSIĄŻKI realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Tucholi we współpracy z Instytutem Książki.

j._majewski_1j._majewski_2j._majewski_3j._majewski_4j._majewski_5j._majewski_6j._majewski_7j._majewski_8j._majewski_9j._majewski_10j._majewski_12j._majewski_13