Własne

Z gryzdałkami

Kolorowanka "Z gryzdałkami po borowiackich fyrtlach"

Materiał opracowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Tucholi im. Aleksandra Janty-Połczyńskiego. Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Wersja do pobrania

Okno

Paweł Redlarski, Okno do wolności, Tuchola 2021

Podsumowanie cyklu artykułów pt. Okno do wolności, ukazujących się na łamach „Tygodnika Tucholskiego” od listopada 2018 r. do stycznia 2020 r. oraz w jednodniówce „Wolność” wydanej z okazji 100. rocznicy powrotu Tucholi do Polski. Treść artykułów została nieco zmodyfikowana, uzupełniona oraz opatrzona właściwym aparatem naukowym. Ponadto tekst został zilustrowany pocztówkami ze zbiorów Zenona Wędzickiego, wycinkami z ówczesnej prasy oraz dokumentami archiwalnymi. W publikacji w formie kalendarium przedstawiono wydarzenia, które przed  100 laty rozegrały się terenie dzisiejszego powiatu tucholskiego. Oprócz wydarzeń związanych bezpośrednio z odzyskaniem niepodległości, zostały przywołane cie­kawostki obyczajowe, kulturalne, a nawet kryminalne. Dzięki temu możemy zobaczyć, jak wyglądało co­dzienne życie mieszkańców powiatu tucholskiego w chwili, gdy na arenie międzynarodowej ważyły się losy przynależności Pomorza do odrodzonej Rzeczypospolitej. Często z imienia i nazwiska poznajemy bohaterów tamtych czasów.
Osobną cześć tej publikacji stanowi rozdział poświęcony uroczystościom i imprezom rocznicowym zorganizowanym w ramach obchodów 100. rocznicy powrotu Tucholi do Polski.

stron: 304

zdjęcia: kolorowe

CENA: 45 zł

maltych i grapa

Maria Ollick, Maltych i grapa : Tradycja, specjały kuchni i inne ciekawostki z Borów Tucholskich, Tuchola 2019

Wydanie drugie poprawione

stron: 239

zdjęcia: kolorowe

CENA:  25 zł

 

Maltych spis treści 1Maltych spis treści 2

IMG 6863

Tucholscy malarze, Tuchola 2020

W albumie zaprezentowano 29 sylwetek mieszkańców Miasta i Gminy Tuchola, zajmujących się twórczością malarską.

stron: 132

zdjęcia: kolorowe

tematyka: malarstwo

CENA: 50 zł

Pożyczony czas

Wojciech Ziółkowski, Pożyczony czas, Tuchola 2018

stron: 92

zdjęcia: kolorowe

tematyka: poezja

CENA: 10 zł