W środę 8 lutego 2023 r. w naszej bibliotece odbyło się spotkanie autorskie z dr. Markiem Sassem, połączone z promocją jego najnowszej książki Gostycyn w okresie międzywojennym (1920-1939). Miejsce, mieszkańcy i Leonard Ogrzewalski. Zgromadzonych gości powitała Hanna Szramka - dyrektor biblioteki, głos zabrała również Klaudia Kwasigroch-Hoppe – kierownik biblioteki w Gostycynie, która była wydawcą tej książki.
Rozmowa, którą prowadził dr Paweł Redlarski, poświęcona była wybranym zagadnieniom z dziejów międzywojennego Gostycyna. Rozmówcy przywołali wiele ciekawych i mało znanych faktów. Autor wyjaśnił dlaczego tak ważną dla dziejów Gostycyna w okresie międzywojennym był kierownik szkoły Leonard Ogrzewalski. Opowiedział też o twórczości gostycyńskiego proboszcza ks. Pawła Nagórskiego. Rozmowa dotyczyła także różnych aspektów życia gostycyńskiej społeczności i ich specyfiki. Dr Marek Sass po raz kolejny zwrócił także uwagę na ważny – edukacyjny aspekt historii regionalnej i historii społecznej.
Swoimi bardzo osobistymi refleksjami podzielił się starosta tucholski Michał Mróz, mieszkaniec Gostycyna i wnuk przedwojennego sołtysa tejże wsi.
Spotkanie umilił występ Wiktorii Giłki, Ewy Talaśki i Adama Cymerysa. Uczestnicy mogli wysłuchać, m.in. utworu autorstwa ks. Pawła Nagórskiego, „Tam mój dom”, do którego muzykę skomponował Piotr Klimek. Oprawa muzyczna to efekt naszej dobrej współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Gostycynie.
W trakcie spotkania złożyliśmy życzenia i zaśpiewaliśmy Sto lat pani Eugenii Gwóźdź – naszej wieloletniej Czytelniczce, która niedawno obchodziła 90. urodziny.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17