dsc033019 maja 2009
Spotkanie autorskie z Barbarą Kasicą-Kołomyjską

Podczas Tygodnia Bibliotek ph. Biblioteka to plus odbyło się spotkanie autorskie  Barbary Kasicy-Kołomyjskiej, na którym promowano tomik wierszy  pt. Tańcząc na wierzchołkach  drzew, który wydany został  przez Miejską Bibliotekę  Publiczną  w Tucholi, ilustrowany grafikami Małgorzaty Obuchowskiej.

Jest to pierwszy zbiorek poezji  Barbary Kasicy - Kołomyjskiej, która mówi o sobie „...jestem typem leniwego samotnika, dlatego dopiero teraz pierwszy tomik".

Elżbieta  Nowosielska,  recenzentka  tomiku  tak  pisze  o   poezji  p. Barbary:

„Czytanie  wierszy  Barbary  Kasicy - Kołomyjskiej  to wędrówka przez świat zewnętrzny. (...) Ucztą duchową dla czytelnika tomiku są poetyckie wędrówki przez   obszary  serca,  w  których  goszczą  prastare  uczucia miłości, tęsknoty, rozpaczy,  zachwytu i bólu."

Autorka  tomiku  to  absolwentka  filologii  polskiej  oraz  bibliotekoznawstwa. Z   zawodu   nauczycielka  języka  polskiego   i    bibliotekarka,   z   powołania wychowawca  młodzieży.  Obecnie mieszka w  Wielkim  Mędromierzu, przez dwadzieścia lat mieszkała na Górnym Śląsku.  W  latach siedemdziesiątych  jej wiersze  ukazywały  się  w  regionalnej   prasie,  później był okres milczenia - praca, dom, dzieci i pisanie do szuflady. Laureatka ogólnopolskich konkursów literackich m.in.  IV  Ogólnopolskiego  Konkursu  Literacko  -  Plastyczno  -

Fotograficznego    "Natura   moich   okolic   99",    konkursu   dla   nauczycieli piszących.  Ostatnio  zostało  nagrodzona  w  XVI  Ogólnopolskim  Konkursie Poetyckim  „Chojnicka  Noc  Poetów".  Współautorka  książki  pt.  Małopolska 2004. Uczestniczyła w XX Ogólnopolskich  Spotkaniach Literackich Pokoleń  w  Kobylnikach,  zaproszona przesz organizatorów w charakterze obserwatora.

Mimo,  że spotkanie  odbyło  się późnym sobotnim popołudniem to przyjaciele pani Barbary i miłośnicy poezji nie zawiedli i stawili się bardzo licznie.

Wiersze  podczas  promocji  recytowali  Halina  Kasica,  Magda Szołtun, Irena Gierszewska, Wiesław Szołtun oraz Ziemowit Perszewski.

dsc03242dsc03250dsc03260

dsc03307dsc03302dsc03402

p516008315 maja 2009

Plebiscyt rozstrzygnięty

W plebiscycie pt. Zagłosuj na ulubioną książkę swojego dzieciństwa prowadzonym wspólnie z Tygodnikiem Tucholskim najwięcej głosów otrzymały:
I: Dzieci z Bullerbyn A. Lindgren
II: Akademia Pana Kleksa J. Brzechwy, Lassie, wróć E. Knighta,
    W pustyni i w puszczy H. Sienkiewicza
III: Ania z Zielonego Wzgórza L.M. Montgomery

Zwycięski tytuł rekomendowali:
Burmistrz Tadeusz Kowalski i Starosta Piotr Mówiński

Komisja w składzie:
- Iwona Zaremba,
- Alina Kazimierczak,
- Anna Kozłowska
- Renata Serbinowska
przeprowadziła głosowanie, w wyniku którego nagrody książkowe oraz dyplomy otrzymały:
- w kategorii dzieci i młodzież do lat 18 - Lidia Zakrzewska
- w kategorii dorośli - Agnieszka Kloskowska

Fundatorem nagród jest Mariusz Jastak, dyrektor wydawnictwa Muza w Warszawie.
p5160086p5160088

dsc0352915 maja 2009
Opowiedz swoją ulubioną, polska legendę - I Konkurs Krasomówczy

Uczestnicy: uczniowie Gimnazjum nr 1, Gimnazjum Powiatowego w Tucholi

Kryteria oceny:
- zgodność prezentowanych treści z tematyką konkursu,
- ogólna prezentacja tematu i konstrukcja oraz sugestywność wypowiedzi,
- jasność i logika formułowanych mysli,
- płynność oraz poprawność wyrażania się,
- bogactwo języka i jego barwność,
- odpowiednie wykorzystanie limitu czsau.

Komisja w składzie:
- Renata Serbinowska - przewodnicząca