Dyrektor biblioteki – Hanna Szramka – niezwykle serdecznie powitała na tegorocznej – dziesiątej już – a zorganizowanej przez naszą bibliotekę dziewiątej odsłonie Narodowego Czytania. My swój jubileusz będziemy obchodzić za rok.
Narodowe Czytanie zostało zainicjowane w 2021 r. przez ówczesnego Prezydenta RP – Bronisława Komorowskiego i jest kontynuowane do dziś.
Jest to inicjatywa bardzo cenna, bo promuje nie tylko polską kulturę i literaturę, ale przede wszystkim popularyzuje czytelnictwo – co nas bibliotekarzy szczególnie cieszy.
Pierwszą wspólnie czytaną lekturą była nasza epopeja narodowa „Pan Tadeusz” A. Mickiewicza. Później czytaliśmy dzieła Aleksandra Fredry, Henryka Sienkiewicza, Bolesława Prusa, Stanisława Wyspiańskiego, Stefana Żeromskiego oraz fragmenty polskich nowel. W ubiegłym roku czytaliśmy „Balladynę” Juliusza Słowackiego. W tym roku spotkaliśmy się, aby wspólnie czytać „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Czytaliśmy – podobnie jak w roku ubiegłym – dzięki życzliwości pana Damiana Urbańskiego – w tawernie „Na Lato Wino i grono” nad tucholskim jeziorem Głeboczek.
Natomiast dzięki bezinteresownemu wsparciu finansowemu Miejskiego Centrum Lekarskiego w Tucholi nagrodziliśmy wszystkich uczestników tegorocznej edycji książką Gabrieli Zapolskiej.
Patronatem medialnym naszą imprezę objęły: „Tygodnik Tucholski”, portal internetowy tucholanin.pl oraz TOKIS.pl, a ich redaktorzy naczelni wzięli w niej aktywny udział. Nasze Narodowe Czytanie – tradycyjnie – rozpoczął i zakończył występ Dariusza Krygowskiego.
Tekst sztuki Gabrieli Zapolskiej – Hanna Szramka – podzieliła na 20 scen dopasowując do poszczególnych osób odpowiednie role. Nie było to zadanie łatwe, tym bardziej, iż w role kobiece musieli wcielić się mężczyźni, ale wszyscy uczestnicy w sposób absolutnie wyjątkowy interpretowali fragmenty „Moralności pani Dulskiej”, znakomicie stanęli na wysokości zadania – wywołując niejednokrotnie salwy śmiechu wśród publiczności.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 IMG 7522 IMG 7523