Do końca czerwca w holu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tucholi można oglądać wystawę pt. „Biblioteka i bibliotekarz inaczej”. Ekspozycja prezentuje: wizerunek bibliotek w filmie i literaturze, biblioteki świata - tradycję i nowoczesność,  bibliotekarzy znanych i nieznanych oraz humor w bibliotece. Znanymi bibliotekarzami byli m.in.: Johann Wolfgang Goethe, bracia Grimm, Marcel Proust, Giacomo Casanova, Adam Mickiewicz, Stefan Żeromski, Julian Przyboś, Zbigniew Herbert. O  bibliotekach pisali  m.in. Dan Brown, Umberto Eco , Olga Tokarczuk, Bohumil Hrabal, Luis Jorg Borges.

Bardzo często bibliotekarze w swojej pracy spotykają się z tzw. „trudnymi  pytaniami”,  typu

-  Ja chcę tę książkę, którą miesiąc temu dawała mi ta druga Pani.

-  Czy jest podręcznik anatomii w śliskiej okładce?

-  Proszę „Wstęp do prawoznawstwa”  Marii Curie-Skłodowskiej.

-  Poproszę zielony skrypt do ochrony środowiska.

-  Coś na temat konfliktów zbrojnych między Anglią, a Wielką Brytanią.

-  Chciałbym wypożyczyć szarą książkę do angielskiego.

Zapoznając z  wystawę możemy również pośmiać się z dowcipów o bibliotekarzach  np.

Przychodzi Jasio do biblioteki: Jest „Pan Tadeusz”?

- Panie Tadeuszu! Panie Tadeuszu! Do pana...

Dlaczego lekarze lubią operować bibliotekarzy?

-Bo mają wszystkie organy poukładane alfabetycznie.

Materiały wystawowe opracowały: Izabela Wielgus, Joanna Wawrzecka, Jolanta Pulikowska, Marta Błeszyńska.