Wszystkie ulice we wszystkich miastach nieuchronnie prowadzą do kościoła lub na cmentarz, Gabriel Garcia Marquez

Zapraszamy na wystawę fotografii ze zbiorów Stanisława Matuszelańskiego pt. „Cmentarze świata”.

Stanisław Matuszelański to człowiek wielu pasji, ale szczególne miejsce w jego życiu zajmują podróże. Odwiedził wiele miejsc na świecie, m.in. Japonię, Meksyk, Izrael, Egipt. Bardzo lubi również jeździć na rowerze, często pokonuje długie  dystanse. Dużo czyta, lubi dobrą książkę popularnonaukową, ale przede wszystkim - jak sam mówi - „lubi wiedzieć”.

Bogatą kolekcję zdjęć wyeksponowano w holu biblioteki. Możemy na nich oglądać nekropolie z  różnych stron świata oraz obrzędy z nimi związane. Cmentarz kalwiński w Szatmarceske (Węgry) na którym znajdują się nagrobki w kształcie czółen, symbolizujące wędrówkę do innego świata, a drobne różnice w kształtach pozwalają odgadnąć płeć, a układ nacięć zdradza wiek i status zmarłej osoby, czy Wesoły Cmentarz w Sapancie (Rumunia) - na nagrobkach znajdują się ironiczne wierszyki opisujące zmarłych.

Ciekawym zwyczajem jest, np. ucztowanie i puszczanie  wielkich latawców na gwatemalskich cmentarzach, które mają pomagać zmarłym znaleźć drogę na ziemię, czy w Meksyku na życzenie żony muzycy grają ulubione melodie zmarłego.

1 2 3 4 5 6 7