"Chodzi mi o to, aby język gietki
Powiedział wszystko, co pomyśli głowa" (J. Słowacki)

Tegoroczną - dziewiątą już - odsłonę Narodowego Czytania nasza biblioteka zorganizowała w klimatycznej tawernie nad jeziorem Głęboczek. A ponieważ lekturą była "Balladyna" Juliusza Słowackiego - wybór miejsca był jak najbardziej uzasadniony, bowiem akcja utworu w dużej części rozgrywa się właśnie nad jeziorem (Gopłem). Dzięki uprzejmości pana Damiana Urbańskiego - gospodarza tawerny - mogliśmy czytać "Balladynę" w pięknym miejscu nad tucholskim jeziorem. Patronatem medialnym naszą imprezę objął portal internetowy tucholanin.pl oraz "Tygodnik Tucholski".
Tradycyjnie na początku oraz na zakończenie wysłuchaliśmy piosenek z tekstami Aleksandra Janty-Połczyńskiego - patrona naszej biblioteki - w wykonaniu Dariusza Krygowskiego.
Narodowe czytanie rozpoczęliśmy od wysłuchania wiersza Juliusza Słowackiego "W pamiętniku Zofii Bobrówny" w wykonaniu Karoliny Siberny - uczennicy kl. IV Poznańskiej Szkoły Muzycznej I stopnia nr 2 im. T. Szeligowskiego, a następnie w poszczególne role wcieliły się następujące osoby:

Piotr Paterski – redaktor naczelny Tygodnika Tucholskiego – Kirkor,
Andrzej Drelich – redaktor naczelny portalu Tucholanin.pl – Pustelnik,
Damian Urbański – właściciel tawerny „N a lato WinoGrono” – Kirkor,
Tomasz Stybaniewicz – prezes Przedsiębiorstwa Komunalnego w Tucholi – Pustelnik,
Antoni Sienkiewicz – nauczyciel akademicki Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, związany z tucholską uczelnią – Pustelnik,
Paweł Redlarski – pracownik MBP w Tucholi, nauczyciel historii – Kirkor,
Krzysztof Brodziński – były komendant Komendy Powiatowej Policji w Tucholi – Filon,
Zenon Poturalski – wicestarosta tucholski – Pustelnik,
Mateusz Drelich – uczeń tucholskiego „Nowodworka” – Skierka,
Waldemar Kierzkowski – naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia i Sportu Starostwa w Tucholi – Chochlik,
Dorota Gromowska – przewodnicząca Rady Powiatu – Goplana,
Paweł Redlarski – Skierka,
Adam Korytowski – pracownik Tucholskiego Ośrodka Kultury – Grabiec,
Izabela Zienkiewicz – nauczycielka Technikum Leśnego w Tucholi – Goplana,
Urszula Piotrowska – była dyrektor tucholskiego „Nowodworka” – Goplana,
Krzysztof Joppek – przewodniczący Rady Miejskiej w Tucholi – Grabiec,
Elżbieta Rawicka-Hryniewska – notariusz – Wdowa,
Mariola Gaca – dr nauk medycznych, internista i reumatolog – Balladyna,
Barbara Śledź – radna Rady Miejskiej w Tucholi – Alina,
Paweł Cieślewicz – wieloletni przewodniczący Rady Miejskiej w Tucholi – Kirkor,
Jolanta Cieślewicz – prokurator w stanie spoczynku  – Wdowa,
Hanna Klinger – dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tucholi – Balladyna,
Katarzyna Kabat – pracownik cywilny Komendy Powiatowej Policji w Tucholi – Alina,
Agnieszka Joppek – grafik i kurator wystaw w Tucholskim Ośrodku Kultury – Alina,
Justyna Drewek – pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tucholi – Balladyna,
Janusz Zawadziński – dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Tucholi – Kirkor,
Halina Janowska-Giłka – kawaler Orderu Uśmiechu – Wdowa,
Donata Świerczyńska – założycielka Tucholskiego Chóru Gospel „Ave” – Balladyna,
Michał Gaca – Kirkor – lekarz nauk medycznych, chirurg – Kirkor,
Justyna Gackowska – sekretarz Urzędu Miejskiego w Tucholi – Wdowa,
Iwona Opoczyńska – wiceburmistrz Tucholi – Balladyna,
Tadeusz Kowalski – burmistrz Tucholi – Kostryn,
Wiesław Gapa – komendant Komendy Powiatowej Policji w Tucholi – Pustelnik,
ks. Ireneusz Kalf – proboszcz parafii Bożego Ciała w Tucholi – Filon.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

Absolutnie wszyscy swoje role interpretowali w sposób niezwykle oryginalny i efektowny. Miało się wrażenie, że na scenie występują prawdziwi aktorzy. Każdy otrzymał podziękowanie oraz egzemplarz "Balladyny" Juliusza Słowackiego wraz z pamiątkową pieczęcią.