W piątkowe popołudnie 17 lipca 2020 r. odbyła się promocja najnowszego albumu wydanego przez naszą bibliotekę. Ze względu na panującą pandemię spotkanie musiało odbyć się w zgodzie z reżimem sanitarnym, dlatego w przeciwieństwie do innych spotkań tego typu w promocji mogła wziąć udział tylko ograniczona liczba osób – malarze i członkowie ich rodzin.
Po piosence „Ocalić od zapomnienia” w wykonaniu Dariusza Krygowskiego, przybyłych na uroczystość gości w imieniu swoim i burmistrza Tucholi Tadeusza Kowalskiego powitała Hanna Szramka – dyrektor biblioteki. W sposób szczególny powitała rodziny malarzy już nie żyjących – Zenona Korytowskiego, Zofii i Teofila Kuźmowiczów, Grażyny Litwinionek-Martul, Zbigniewa Urbanowskiego i Lilli Wałęzy.

IMG 6880 IMG 6882 IMG 6902 IMG 6907 IMG 6908

Po powitaniu przyszedł czas na krótką prezentację naszego 29 wydawnictwa, w którym znalazły się sylwetki 29 osób, zajmujących się twórczością malarską. Dyrektor biblioteki podkreśliła, że „to nie wszyscy, którzy malują, ale są tu z pewnością Ci, którzy odpowiedzieli na nasze zaproszenie oraz Ci, którzy odeszli od nas na zawsze, a których zapomnieć nie chcemy”. Po piosence „Malować każdy może” parafrazującej żartobliwy tekst innego utworu, dyrektor biblioteki podziękowała panu Andrzejowi Mieczkowskiemu – przyjacielowi naszej biblioteki, który był inicjatorem tego wydawnictwa i bezinteresownie włączył się w prace nad jego powstaniem. Stosowne podziękowania skierowane zostały także do Sławomira Świetlika, Krzysztofa Siemińskiego, Marii Ollick, Marii Korytowskiej i Pawła Pilarskiego.
Swoje wyrazy wdzięczności do malarzy skierował również burmistrz Tucholi Tadeusz Kowalski.
Na temat albumu krytycznie wypowiedział się Mariusz Reszczyński. Jednak jego zbyt długie i chaotyczne wystąpienie spotkało się z dezaprobatą wielu obecnych osób.

IMG 6909 IMG 6914 IMG 6916 IMG 6975

Najważniejszą częścią spotkania była prezentacja artystów, którym wręczyliśmy egzemplarz albumu. Na zakończenie głos zabrała pani Maria Korytowska, która z ogromnym wzruszeniem podziękowała za to wydawnictwo i ogrom pracy włożony w jego przygotowanie. Piosenka ze słowami wiersza naszego patrona Aleksandra Janty-Połczyńskiego w wykonaniu Dariusza Krygowskiego zakończyła spotkanie.

Zdjęcia ze spotkania można zobaczyć również pod tym linkiem

Album w cenie 50 złotych można nabyć w godzinach pracy biblioteki.

IMG 6863 IMG 6864 IMG 6869 IMG 6870