W sobotnie przedpołudnie 7 września 2019 r. po raz kolejny spotkaliśmy się, aby wziąć udział w Narodowym Czytaniu. Tym razem, zaproponowane dzieła literatury polskiej, czytaliśmy na tucholskim rynku. Narodowe Czytanie – akcja zainicjowana w 2012 r. przez ówczesnego Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i kontynuowana przez obecnego Prezydenta Andrzeja Dudę – jest niezwykle cenną inicjatywą, ponieważ ma na celu promocję polskiej kultury i literatury, ale co niezwykle ważne popularyzację czytelnictwa. W tym roku Para Prezydencka zaproponowała do czytania 8 polskich nowel. My przeczytaliśmy 3: „Katarynkę” B. Prusa, „Sachem” H. Sienkiewicza oraz „Dobrą Panią” E. Orzeszkowej.

Rozpoczynając Narodowe Czytanie dyrektor Hanna Szramka powitała wszystkich, którzy sobotnie przedpołudnie postanowili spędzić na wspólnym czytaniu i słuchaniu wybranych nowel. Serdeczne podziękowania Hanna Szramka skierowała do pani Celiny Kiedrowicz – dyrektora Banku PKO BP w Tucholi za życzliwość okazaną naszej bibliotece i bezinteresowne wsparcie tegorocznej akcji, dzięki czemu wszyscy uczestnicy tegorocznej edycji otrzymali egzemplarz „Katarynki” z pamiątkową pieczęcią. Dzięki wsparciu Banku PKO BP mogliśmy również do Tucholi zaprosić Kataryniarza Bydgoskiego (Marka Lewandowskiego), który umilił spotkanie grą na zabytkowej XIX-wiecznej katarynce. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły „Tygodnik Tucholski” oraz portal internetowy tucholanin.pl. Zanim przystąpiliśmy do Narodowego Czytania wysłuchaliśmy piosenki „Złoty pierścionek” w wykonaniu Dariusza Krygowskiego.

IMG 4951 IMG 4952 IMG 4957 IMG 4961

Fragmenty nowel polskich czytali kolejno: Andrzej Drelich, Celina Kiedrowicz, Piotr Paterski, Damian Urbański, Jerzy Kowalik, Krzysztof Bodziński, Wiesław Gapa, Donata Świerczyńska, Elżbieta Rawicka-Hryniewska, Jolanta Cieślewicz, ks. Wiesław Herold, Paweł Cieślewicz, Tadeusz Kowalski, Justyna Gackowska, Michał Mróz, Waldemar Kierzkowski, Dorota Gromowska, Mateusz Drelich, Piotr Mówiński, Halina Janowska-Giłka, Izabela Zienkiewicz, Zenon Poturalski, Urszula Piotrowska, ks. Ireneusz Kalf, Krzysztof Łukaszewicz, Hanna Klinger, Wiktoria Turzyńska, Paweł Redlarski, Justyna Drewek, Beata Modzińska, Katarzyna Arabasz i Antoni Sienkiewicz. Warto zaznaczyć, że we wszystkich edycjach Narodowego Czytania organizowanych przez naszą bibliotekę uczestniczyli Urszula Piotrowska, Tadeusz Kowalski oraz Paweł Cieślewicz.

IMG 4974 IMG 4981 IMG 4987 IMG 4994 IMG 5001 IMG 5010 IMG 5021 IMG 5029 IMG 5039 IMG 5044 IMG 5054 IMG 5057 IMG 5062