thumb_dsc02692W II Konkursie Ortograficznym zorganizowanym przez Filię dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej wzięło udział 40 uczniów klas IV - VI ze szkół podstawowych Gminy Tuchola. Dyktando pisano 5 marca, a uroczyste wręczenie nagród nastąpiło dzień później.
Prace oceniało jury w składzie:
Renata Serbinowska - przewodnicząca jury, polonista - autorka dyktanda, bibliotekarz MBP,
Krystyna Pilarska - nauczyciel polonista ZSO w Tucholi,
Beata Tajl - nauczyciel polonista SP nr 1 w Tucholi,
Jarosław Kania - nauczyciel polonista SP nr 3 w Tucholi,
Anna Kozłowska - starszy bibliotekarz MBP  -  sekretarz.
Komisja po zapoznaniu  się z wszystkimi pracami i  bardzo wnikliwej ocenie postanowiła nagrodzić  następujące osoby:
Magdalena Kowalik uczennica kl. VI SP nr 1 w Tucholi po raz drugi otrzymała „Pióro Burmistrza".
Nagrody  książkowe otrzymały:
1. Julia Szulc SP nr 1 w Tucholi,
2. Patrycja Gołuńska SP Stobno,
3. Michalina Metkowska SP nr 1w Tucholi,
4. Marta Ellerik SP nr 1 oraz Natalia Gabrych SP nr 5 w Tucholi,
Wszystkie laureatki konkursu są uczennicami klas szóstych.
Uczestnikom konkursu najwięcej problemów przysparzało zastosowanie wielkiej i małej litery w zapisie tytułów słowników oraz poprawne zapisywanie wyjątków od poznanych zasad.
Dla wielu  kłopotliwe było zapisanie wyrażenia przyimkowego „na razie", a także nazwy marki samochodów.
Jury zachęca dzieci do rozwijania swoich umiejętności poprawnego pisania przez ćwiczenie reguł ortograficznych oraz częsty kontakt ze słowem pisanym.
thumb_dsc02653thumb_dsc02658thumb_dsc02663thumb_dsc02670thumb_dsc02691thumb_dsc02698thumb_dsc02703