W środę 15 maja 2019 r. w naszej bibliotece odbyło się spotkanie autorskie pt. „Malarstwo i Książka” w ramach, którego została otwarta wystawa malarstwa Samanthy Glińskiej - jednej z bohaterek książki Piotra Dzięciołowskiego pt. „Malują, rysują, rzeźbią KONIE”.

W trakcie wernisażu odbyła się promocja w/w książki, a jej autor opowiadał m.in. o tym skąd się wzięły konie w jego życiu i pomysł na książkę oraz co sprawiło mu najwięcej trudności w zbieraniu materiałów i pisaniu. To już druga wystawa Samanthy Glińskiej w tucholskiej bibliotece - malarki, rysowniczki, ilustratorki książek, miłośniczki zwierząt, właścicielki dwóch psów i dwóch koni.

Artystka nie przywiązuje się do jednego rodzaju malarstwa, bez przerwy poszukuje. Nieustannie coś zmienia w swojej twórczości. Tak było kiedy zaczynała, tak jest dziś, kiedy ma już swoją markę. Wciąż do czegoś dąży, wciąż coś modyfikuje. A obrazy niczym lustra odzwierciedlają jej nastroje. Gdy ma okresy spokoju, dystansu do otaczającego świata, przenosi na płótno kwiaty i pejzaże. Gdy ma okresy gwałtownych zmian, zawirowań, wówczas z jej prac biją pełne ekspresji konie w kapitalnie uchwyconym ruchu. (fragm. z książkiMalują, rysują, rzeźbią KONIE”).

„... zrozumiałam, że bez względu na to, co kto myśli,
w mojej sztuce konie muszą być
... bo bez koni nie będzie mnie”.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

Wystawa będzie czynna do 10 czerwca 2019 r.