We wtorek 14 maja 2019 r. w naszej bibliotece odbyło się uroczyste przekazanie kolekcji 7 obrazów olejnych autorstwa Zenona Korytowskiego, wybitnego artysty malarza. Zgodnie z wolą i intencją artysty – żona – pani Maria Korytowska aktem darowizny przekazała nieodpłatnie na własność biblioteki obrazy do stałej ekspozycji. Dyrektor biblioteki - Hanna Szramka – serdecznie podziękowała p. Marii za ten hojny i wspaniałomyślny gest. Do podziękowań dołączył się również Tadeusz Kowalski – burmistrz Tucholi.

Bardzo ciepło wspominali Mistrza – przybyli specjalnie na tę uroczystość – trzej profesorowie z Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu: Piotr Klugowski, Jan Pręgowski i Lech Wolski. Głos zabrali również: Elżbieta Bukowska, była dyrektor biblioteki i Andrzej Kobiak – senator RP.

Niezwykle wzruszające było wspomnienie żony o artyście oraz – przeczytane przez syna Adama – fragmenty wspomnień spisane przez artystę krótko przed śmiercią. Po oficjalnej uroczystości zakończonej podpisaniem aktu darowizny dyrektor biblioteki – Hanna Szramka – złożyła kwiaty na grobie p. Zenona Korytowskiego w obecności jego żony i syna.

1 2 3 4 5 68 10 11 12 13 14 15 16 17 18